anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum e la dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Am probleme cu dantura, am avut frica sa merg, am cautat un dentist calumea, am dat de o dentista de nota 10 careia ii pasa de pacienti, are grija de tine, sa stii ca nu e cum crezi.Du-te daca ai probleme

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Depinde.

| CleanHeart a răspuns:

Ma duc la dentist de aproape de 5 ani
Mergeti cu grija si scapati de frica, nu doare absolut deloc si traiasca anestezia.

| CleanHeart a răspuns:

Ma duc la dentist de aproape de 5 ani
Mergeti cu grija si scapati de frica, nu doare absolut deloc si traiasca anestezia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E okay dacă te duci din timp și nu lași problemele să ți se agraveze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te întinzi, deschizi gura, repara dinții, plătești dacă nu ai făcut asta inainte. Dacă nu ai amorțită gura zici un la revedere și pleci acasă.

| christine99 a răspuns:

Naspa.

| anonim_4396 explică (pentru christine99):

Chiar e, să nu mai zic că durează tare mult

| idkkkkkk a răspuns:

Iti recomand,, dentistele", sunt mai de treaba decat dentistii, o stiu din propria experienta.Pana la urma nu toti sunt la fel, ma rog.La dentist, ce sa zic..Depinde ce problema ai, daca e mai grava e mai greu, daca e mai usoara e mai usor.Sanatate si succes!

| Lowraaa a răspuns:

Depinde de problema. Daca te duci la un control sau ai o problema mica nu e asa de rau pe cat crezi. Daca ai probleme mai grave cum ar fi o extractie sau o curatere de canal, atunci o sa doara putin dar totul e suportabil. Sincer si mie imi era frica de dentisti dar dupa ce am avut nevoie de aparat dentar si controale saptamanale am ajuns sa ma obisnuiesc si chiar mi-am dat seama ca oricat de tare m-ar durea sau m-ar indispune, mersul la dentist este o necesitate si ma ajuta ca pe viitor sa am niste dinti frumos si sa am o igiena corecta.

| anonim_4396 explică (pentru Lowraaa):

Păi măselele (dinții ăia care nu se regenerează)mi-s sparte.Ce s-ar putea să-mi facă?

| Lowraaa a răspuns:

Nu sunt sigura pe raspunsul meu deoarece nu lucrez in domeniu, dar din experienta proprie as putea spune ca e posibil sa ti le extraga daca nu mai este nimic de reparat. Dar daca nu sunt distruse complet atunci o sa incerce sa le reconstruiasca prin pastrarea peretiilor maselelor si umplerea gaurilor. Oricum pentru treaba asta mai mult ca sigur vei avea mai multe programari si o sa termine treaba in decursul a mai multor zile. Iti recomand sa te duci sa te ocupi de sparturile din masele pentru ca este posibil ca o carie sa iti ajunga la nerv si atunci o sa ai dureri foarte mari. Sau in cazuri mai grave, daca maseaua este lasata asa se pot forma infectii destul de urate care se pot lungi spre sinusuri si chiar creier. Asa ca aveti mare grija de dintii vostri pentru ca nu e de glumit cu asa ceva. Igiena gurii este foarte importanta!

| thesilentsoul a răspuns:

Daca mergi la un dentist despre care ai auzit doar lucruri bune e o experienta faina as putea spune. Ideea e ca nu trebuie sa ti fie frica, dintii sunt foarte importanti si din pacate nu se regenereaza singuri.

| IchigoTyrell a răspuns:

Depinde ce procedura trebuie sa faci, unele sunt mai dureroase decat altele, dar daca dentistul e bun nu trebuie sa-ti faci griji