| Adw a întrebat:

Cum e mai bine sa tragi la sala ca sa iti creasca masa musculara: putine repetari cu greutati mai mari sau repetari mai multe cu greutati mai mici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ZaKid a răspuns:

Depinde si de varsta happy
Daca esti la inceput incepi cu gantere de 10 kg si faci 20 de repetari timp de 2 saptamani.
Dupa 2 saptamani incerci sa faci cu 15 sau cu 20 kg si faci 5 sau 10 repetari.Si continui acest antrenament timp de 1 luna sau 2 si iti garantez ca musculatura ta se va dezvolta foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru dezvoltarea masei musculare sunt recomandate repetarile rare cu greutati mari.Repetarile dese cu greutati mici sunt pentru tonifiere.Greutatile trebuie alese in asa fel incat sa nu poti face la inceput decat 8-maximum 10 repetari,pentru a avansa pe parcurs la un numar mai mare si, eventual, pentru marirea greutatilor(daca va fi nevoie). Succes.