| anonim_4396 a întrebat:

Cum e posibil că, efectiv niciodată nu am văzut o persoana anxioasa pe strada? Că eu am ochi de vultur și imediat mi-aș fi dat seama ..in schimb am fost eu văzut și sunt bârfit și subestimat deci din atatea persoane cu anxietate sa nu îmi iasa una în fața? Sau am eu o anxietate foarte gravă adică tremur când ies afară și câteodată îmi tremura capul atât de intensă e anxietatea, de ce nu am văzut un om ca mine așa anxios? Că văd că mulți se plâng că au anxietate da ies afară în public fara probleme.
Cum pot scăpa de o astfel de anxietate? Iau tratament da degeaba, oare am ceva la tiroida? Unele boli tiroidiene dau că simptom anxietate? Ce am eu e anxietate sociala așa că mi-e greu sa cred că ar fi de la tiroida.
Nici un om depresiv nu am văzut sau anxios de când mă știu ce anxietate e asta? Generalizată? Numai când ies afară mă simt nașpa, când stau in casa nu am deloc probleme. Pastilele nu mă ajută, oare un psiholog ar putea? Să fie oare o problema la tiroida de am depresie și anxietate? Mă gândesc la hipotiroidism că m-am și îngrășat câteva kg bune într-un timp relativ scurt.
Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

De ce ai devenit anxios?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Anxietatea se manifestă și prin stări de leșin, amețeală, dureri de stomac, deci probabil ai văzut, dar n-ai știut. Nu toată lumea tremură.

| Bruno92 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai uite acum eu nu tremur laughing doar când ies afară din casă. E fobie socială fără doar și poate. Nu am văzut pe cineva cu fobie sociala la aceste persoane se vad și pe fata lor că sunt speriate de bombe panicate. Poate am anxietatea asta că nu îmi plac românii și țiganii nu știu nu realizez cum o apărut și așa de intens mi se pare freak really idk sad

| PainTech a răspuns:

1. Majoritatea care au anxietate nu o au condiție atât de gravă.

2. Majoritatea care au anxietate atât de gravă nu ies mai deloc în public.

3. Oamenii nu vor să își arate anxietatea in public, până nu ajungi sa îi cunoști puțin nu cred că îți poți da seama prea ușor.

Sincer nici eu nu am văzut pe cineva care sa tremure mergând pe strada, dar adevărat e că nici nu am căutat să văd. Sunt mult mai concentrat pe treaba și problemele mele decât să îi cercetez pe alții.

| Bruno92 a răspuns (pentru PainTech):

Nu pot să realizez de ce e așa gravă cred că am făcut-o de la un soc îmi apăreau cicatrici din senin pe față și chestia aia m-a dat gata. pai eu am ieșit na pana mea daca stai in casa mai rău se agravează... Doar xanaxul am văzut că ajuta cat de cat restul sunt apa de ploaie. Acum lumea o observat asta și se uită de al dracu am impresia că sa mă intimideze că știe că mă simt aiurea când se uită așa lung câteodată îmi vine să îi bat laughing oricum chiar daca am anxietatea asta eu de bătaie nu mă ascund sar la bătaie așa e geneticul meu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problemele privind glanda tiroida sunt depistate la analizele uzuale,vorbim despre TSH si tiroxina libera. Tiroida poate provoca nervozitate, depresie, excitarea catatonica, sensibilitate la frig/clad si lista poate continua.
Problema ta se rezolva cu ajutorul unui psihiatru si consiliere psihologica "de aur" si consult endocrinologic, pentru a putea exclude problema cu tiroida.

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu se pune problema de anxietate? Să fie cauzata de tiroida?

| troleibuz a răspuns:

Tu simti lucrurile mai intens decat se vad din exterior.

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Bun răspuns interesant

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Psihiatru meu (femeie ) e varza mi-ai dat un răspuns surprinzător de bun mă așteptam să îl primesc de la ea da nu sa întâmplat. Eu cred că psihiatrii au probleme psihice la rândul lor (nu toți)

| Pantagruel a răspuns:

"Mi-as da mana dreapta pentru un creier sanatos." Cuvintele unui bolnav psihic.

Stiu prin ce treci, am suferit de agorafobie si anxietate sociala.
Nu este usor deloc. Poti consulta un psiholog. Nu lua pastile, sfatul meu. Multe pastile pentru astfel de afectiuni, te calmeaza insa au efecte secundare foarte periculoase.

Plimba-te, expune-te, iesi la soare. Scrie task-uri mici pe un caietel si bifeaza-le cand le faci. Vei simti ca esti util si realizezi ceva, ajuta.
Nu mai gandi ca esti judecat permanent de oameni. Multi nici nu stiu ca existi langa ei pe strada.

| Bruno92 a răspuns (pentru Pantagruel):

Da agorafobie trebuie sa fie
Care sunt efectele secundare?

| Pantagruel a răspuns (pentru Bruno92):

Scaderi in greutate, insomnie, dificultate de a ejacula, impotenta, dureri de cap, crampe musculare, febra etc etc etc