| Atim a întrebat:

Cum este cel mai bine sa procedez cand imi apare un cos? Nu ma refer la acnee, ma refer la cosurile alea ocazionale care apar din diverse motive. E mai bine sa le sparg sau sa le las sa treaca de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pui "crema neagra" (la farmacie: "Ichtiol") si peste un pansament din tifon pe el.
In maxim o zi, cosul se sparge si iese din el tot puroiul.
Indepartezi pansamentul, speli cu apa si sapun si stergi locul cu spirt, pentru dezinfectare.
Dupa uscare pui peste rana ramasa tinctura de iod sau Betadina.

| ychigo a răspuns:

Salut,e.ai bine sa le spargi!
Succes!

| emma13 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ca si tine, eu le las sa treaca de la sine
daca le sparg o sa imi ramana urat si o sa iese in alt loc.
Sfatul meu este sa te speli in fiecare zi pe fata si sa nu iti pui mana pe fata sau sa lasi pe altcineva sa o faca
o sa vezi ca o sa dispara mai repede.
sper ca o sa te ajute