| NothingImportant200 a întrebat:

Cum este corect: vomitat sau vomat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Poinsettia a răspuns:

Amandoua sunt corecte.

Vezi pe DEX:

VOMITÁ, vomít, vb. I. Tranz. A da afară prin esofag și pe gură mâncarea ajunsă în stomac (și în intestinul subțire); a vărsa, a voma, a borî.

VOMÁ, vomez, vb. I. Tranz. A vomita, a vărsa, a borî.

Deci amandoua formele sunt corecte.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambele cuvinte sunt corecte, primul vine de la verbul a vomita si al doilea de la verbul a voma. Numai bine!

| CosteaVlad a răspuns:

Ambele variante sunt corecte. Practic pot fi luate ca fiind sinonime.
(a vomita = a vărsa, a voma)
sursa: http://dexonline.ro/definitie/vomitat
O zi frumoasă!

| traficanta a răspuns:

Ambele sunt corecte happy

| Ana-Maria94 a răspuns:

Vomat.

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Sigur ca vomitat...

| Dobitoc a răspuns:

Verbul corect e: "a voma", vomitat mai spunem noi asa pentru. ca asa am auzit pe la bunici.

| doar.pt.voi. a răspuns:

In general se folosesc amandoi termeni... dar mai mult "a vomat"happy funda?batting eyelashes

| Adelina04 a răspuns:

Scarboslaughing Cred ca vomatbig grin. Sau amandoua

| BoRnY a răspuns:

Salut! Vomat se spune. Fundita?

| Flash a răspuns:

A doua varianta, de la "a voma"

| HardcoreCountry a răspuns:

Ambele sunt corecte, dar "vomat" suna cel mai bine.

| cornel2121 a răspuns:

Verbul este "a vomita" (nu "a voma") deci "vomitat" este corect gramatical

| MillyMarinelaFlorin a răspuns:

Vomitat funda daca nu te superi

| Ioananmt a răspuns:

Vomat nu nu cred vomitat e bun verb a voma deci succes

| EllyCA a răspuns:

Corect este vomitat. dai fundita?!

| antoneta a răspuns:

Cauta in dex

| iulih a răspuns:

Vomat vomitat la tara laughing funda?

| Connect_8042 a răspuns:

Deci... vomat se scrie iar vomitat se spune