| vmalex21 a întrebat:

Cum este mai eficient si comod sa corectezi o miopie de -1 la ambii ochi? Cu lentile de contact sau ochelari de vedere? Voi ce folositi? Ati schimba ochelarii pentru lentile sau invers? Pareri, sugestii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lentilele de contact nu se vad atat de evident ca ochelarii, dar se pot deprinde cu usurinta si - daca cad - le gasesti mai greu.
Cu ochelari poti sa arati bine, "serios", daca alegi rame potrivite.

Insa, daca faci exercitii (gimnastica) de vedere intens, atunci poti reduce miopia, chiar si la 0.
Oricum, cu trecerea varstei, dioptriile ochilor se deplaseaza spre "+", deci dupa un timp tot va trece prin "0".

| Violleta2022 a răspuns:

Ca efect si ajutor pentru ochi, ambele (ochelari si lentile de contact) isi fac treaba.
Diferenta apare la cost si eventual la comoditatea purtarii lor.
Lentilele de contact fiind mult mai scumpe si trebuiesc schimbate des, comparate cu ochelarii, care se pot folosii cu succes, ani in sir.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelari. Mult prea incomod cu lentile

| Teo29 a răspuns:

Ochelarii sunt cei mai practici pentru ochi. Exercitii sa faci oculare, evita statul prelungit la tv/pc/smartphone

| SârbuEmi a răspuns (pentru Teo29):

Lentilele de contact sunt mai pretențioase. Necesită igienă impecabilă. Trebuie avut mare grijă să nu faci leziuni pe cornee. Cât despre statul la tv/pc/smartphone ia-ti lentile cu filtru pentru lumina albastră. https://profiopticiasi.ro/protectia-ochilor-la-lumina-albastra/

| debarasator63 a răspuns:

Ochelarii sunt cei mai buni, din punct de vedere medical. Cu o rama frumoasa si discreta sunt perfecti, estetic vorbind.

| melodrama a răspuns:

Am purtat lentile de contact timp indelungat si din experienta pot spune ca trebuie sa ai mare grija cu lentilele, o grija pe care cu cealalta solutie nu o ai.