| Radandam a întrebat:

Cum fac sa imi fac un test sa vad daca sunt infectat cu HIV? Ma duc la analize unde mi se ia sange si ii spun sa imi ia sange doare pentru testul HIV? Cât ar costa? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mergi sa donezi sange, testul HIV se face gratuit.
Mai mult, vei avea si anumite avantaje (bon de masa, eventual si ceva bani).

| mgtow a răspuns:

50 lei la regina maria daca este in orasul tau. Gretuit cu trimitere de la medicul de familie

| romeo78 a răspuns:

Problema este că trebuie la 6 luni să le repeți, iar în perioada respectivă trebuie abstinență, trebuie să ai grijă la membrii familiei, la locul de muncă. Poate la primele analize medicale să nu iasă nimic, dar pot fi surprize la repetarea lor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un lab de analize si ceri testare HIv.
e vreo cateva zeci de lei.60-80

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să mergi la un laborator de analize medicale și să ceri testare hiv. Peste 6 luni trebuie repetat testul.
În funcție de locul unde mergi te va costa până în 100 de lei.

| Robeeert1 a răspuns:

Există și teste de la farmacie (sunt destul de precise) dar cum spuneau și alte răspunsuri dacă ai avut contactul sexual foarte recent e posibil să nu iasă în sânge pentru o perioadă lungă de timp. Trebuie să tot repeți testul pentru câteva luni până este sigur că nu ai.