| FoundYouLover a întrebat:

Cum fac sa scap mai repede de raceala sau gripa? Am luat o zi parasinus, apoi de doua zile nurofen raceala si gripa.In paralel beau mult ceai si storc cate jumatate de lamaie in cana cu ceai indulcit cu miere.Cu toate astea stranut incontinuu si nu pot scoate nasul din batista.Imi vine sa-l suflu incontinuu.Nici nu pot dormi din cauza asta, ca ba stranut cand dau sa adorm ba imi vine sa-l suflu ca e plin si nu pot respira.Luni semnez contractul pentru un nou job si nu stiu cum sa fac sa nu merg din prima zi de serviciu racita.Ma ustura nasul, nu mai pot.Voi ce pastile si ce leacuri naturiste utilizati in situatia asta? As incerca orice, numai sa scap odata de ea, sa nu fac impresie proasta ca merg gata bolnava in prima zi la noul serviciu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O viroza respiratorie tine 7 zile orice i-ai face.

| Adry05 a răspuns:

Ce ceai bei? Bea de echinaceea si mai e si la Lidl unul foarte bun pentru raceala: ceva cu vitamina C si mar.
Fa-ti si bauturi din alea cu Coldrex, TantumGrip etc. Sunt ceva mai bune decat pastilele, mi s epare mie.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca singura solutie e sa mergi la medic.
Si eu am o gripa urata cu febra pana la 40 noapte, frisoane, greata, dureri de cap si ochii am luat de toate dar tot nimic singura solutie e medicul sa nu fie ceva mai rau

| FoundYouLover explică (pentru Freya1):

Da, si mie mi-e frica, acum doi ani aveam siptome asemanatoare si m-am tratat cu ceai, supa de pi, lamaie, pastile, caldura si tot am dat-o intr-o bronsita spastica.Din pacate medicul meu are program de-abia de luni dupa amiaza asa ca pana atunci ma chinui cum pot cu ce gasesc pe la farmacie.

| Freya1 a răspuns (pentru FoundYouLover):

Eu nici nu am medic de familie big grin trebuie sa merg pe la urgente atunci cand dau ortu

| NLS a răspuns (pentru FoundYouLover):

Ceai trebuie sa bei cât de cald suporți, și mierea nu trebuie sa o amesteci în el dacă acesta are peste 40 grade Cel, pentru ca își pierde proprietățile. Cumpăra ghimbir, da pe răzătoarea mare o bucata(cam cât 2 nuci), și amesteca-l cu 6-7 linguri de miere și sucul de la 2 lamai. Lasă măcar 8 ore amestecul într-un borcan închis ermetic, apoi consuma de mai multe ori pe zi.

Poți încerca bai calde la tălpi, la fel, cât de mult suporți, și inhalații de abur, dacă ai sinusurile înfundate.

| FoundYouLover explică (pentru Freya1):

Iti tii iubitul pe aproape, sa-ti faca respiratie gura la gura cand nu mai poti.

| fumulet a răspuns:

Baga un pahar de vin cald sau țuică fiartă.

| Azazakafeed a răspuns:

Știu cum e, du-te la doctor că altfel nu scapi.