| true10 a întrebat:

Cum grabesti trecerea efectului unui medicament in caz de supradoza (mai exact lioresal)? E urgent! va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Nu prea ai cum. poate sa vomiti ceea ce ai inghitit deja, ca sa nu fie aborbit si mai mult in organism. altfel iti recomand un medic si spalaturi stomacale

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu mă întreb cum ai ajuns la o "supradoză"?

"4.9 Supradozaj

Manifestări clinice

Manifestările clinice predominante sunt semnele de deprimare nervoasă centrală:

somnolenţă, alterarea stării de conştienţă, comă, deprimare respiratorie.

De asemenea, pot să apară: halucinaţii şi confuzie, agitaţie, convulsii, tulburări de

acomodare vizuală, absenţa reflexului pupilar, hipotonie musculară generalizată, mioclonii,

hiporeflexie sau areflexie, vasodilataţie periferică, hipotensiune arterială, bradicardie,

hipotermie, greaţă, vărsături, diaree, sialoree, creşterea concentraţiei plasmatice a

enzimelor hepatice.

Poate să apară agravarea sindromului de supradozaj dacă sunt administrate concomitent

diferite substanţe sau medicamente care acţionează la nivelul sistemului nervos central (de

exemplu, alcool etilic, diazepam, antidepresive triciclice).

Tratament

Nu se cunoaşte un antidot specific.

Eliminarea medicamentului din tractul gastro-intestinal (inducerea vărsăturilor, lavaj gastric; pacienţii comatoşi trebuie intubaţi anterior lavajului gastric), administrarea de cărbune activat; dacă se consideră corespunzător, pot fi administrate laxative saline; în deprimarea respiratorie, se instituie ventilaţie mecanică şi tratament de susţinere a funcţiei cardiovasculare. Deoarece baclofenul se elimină în special renal, trebuie administrate cantităţi mari de fluide, posibil în asociere cu diuretice. Dializa poate fi utilă în intoxicaţia severă asociată cu insuficienţă renală. In cazul apariţiei convulsiilor, trebuie administrat cu precauţie diazepam intravenos." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......SAL-R.aspx

Deci, fuguţa la Urgenţe!

Toate cele bune.

| darrio2007 a răspuns:

Spalaturi stomacale.Sau incearca sa vomiti.Dar ce ai vrut sa faci? Sa te sinucizi?
-Supradozaj
Manifestări clinice
Manifestările clinice predominante sunt semnele de deprimare nervoasă centrală:
somnolenţă, alterarea stării de conştienţă, comă, deprimare respiratorie.
De asemenea, pot să apară: halucinaţii şi confuzie, agitaţie, convulsii, tulburări de
acomodare vizuală, absenţa reflexului pupilar, hipotonie musculară generalizată, mioclonii,
hiporeflexie sau areflexie, vasodilataţie periferică, hipotensiune arterială, bradicardie,
hipotermie, greaţă, vărsături, diaree, sialoree, creşterea concentraţiei plasmatice a
enzimelor hepatice.
Poate să apară agravarea sindromului de supradozaj dacă sunt administrate concomitent
diferite substanţe sau medicamente care acţionează la nivelul sistemului nervos central (de
exemplu, alcool etilic, diazepam, antidepresive triciclice).
Sursa:http://www.medipedia.ro/......SAL-R.aspx

| anonimm33333 a răspuns:

In caz de supradozaj a unui medicament...in prima instanta iei o tableta de calciu petru ca acesta reduce din efectul acelui medicament...

| RadioactiveUranium a răspuns:

Daca a intrat deja in coma trebuie dus de urgenta la spital ca sa fie intubat pentru a i se face lavaj gastric. Daca este inca treaz trebuie indusa voma. Sper ca sti ca pentru acest medicament nu exista vreau antidot. Unii pot face si stop cardiaca