| anonim_4396 a întrebat:

Cum îmi dau seama dacă sufăr de timiditate foarte mare sau de anxietate socială?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Daca ai anxietate sociala o sa simti frica, neliniste etc in prezenta oamenilor in anumite situatii. Te temi de oameni mai exact.
Eu am anxietate sociala de mic copil si este foarte greu sa o controlezi in rarele momente cand iest afara.

| Invictusman a răspuns:

Dacă ieși afara și sunt multe persoane pe strada și tu ai o stare ok, nu ești agitat, nu ai emoții puternice, nu transpiri, nu ai atac de panica, nu tremuri, nu ai nod în gat atunci nu suferi de anxietate sociala ci ești doar timid ( introvertit)

Tulburarea de anxietate socială (sau fobia socială) este o problemă de sănătate mentală cronică care presupune o anxietate și o teamă irațională față de situații și activități în care individul crede că este observat, evaluat și/sau judecat de către alte persoane și că se va face de râs sau va fi umilit.

| aimullah123 a răspuns:

Salutare!
Am si eu anxietate sociala de mult timp.
Daca ai anxietate sociala o sa simti frica, neliniste etc in prezenta oamenilor in anumite situatii. Te temi de oameni mai exact.
Anxietatea e o frica legata de viitor iar "sociala" vine de la faptul ca oamenii sunt cei de care te temi. Si aceste temeri pot fi o multime : se poate sa iti fie teama ca vei fi judecat sau evaluat de oameni, se poate sa iti fie teama ca te vei comporta intr-un anumit fel in prezenta oamenilor (gen ca te vei inrosi si vor rade oamenii de tine, deci se poate sa iti fie teama ca te vei face de ras). E posibil sa apara teama ca s-ar putea sa se ia cineva de tine. Pot fi foarte multe temeri. Dar ti-am zis, e o frica de oameni, frica de ce ar putea sa iti faca oamenii.
Unui om cu anxietate sociala s-ar putea sa ii placa sa stea mai mult in casa, sa stea izolat social. De asemenea el nu are prea multi prieteni. Isi face prieteni mai greu. Ba chiar se teme sa cunoasca oameni noi.

Deci am spus ca este vorba de frica. Tinand cont de faptul ca orice emotie este insotita de o reactie fiziologica ar trebui sa fii atent la ce se intampla in corpul tau in prezenta oamenilor. Poate va incepe sa iti bata inima mai repede sau mai puternic, poate te vei inrosi, poate iti va tremura fata sau vei tremura cu totul, poate vei avea ameteli, poate ti se va face greata, poate vei respira mai superficial etc.

Cel mai bine este sa mergi la un psihoterapeut sau psihiatru ca sa afli daca suferi sau nu de anxietate sociala pentru ca poate fi confundata cu alte afectiuni psihice.

| FantasyBoy a răspuns:

Ca sa-ti dai seama, e foarte usor, mai greu e sa o tratezi. Ce te face sa crezi ca ai suferi de asa ceva? Doresti un lucru de la cineva si nu ai curaj sa-i ceri? Te temi de reactia verbala a cuiva?

| anonim_4396 explică (pentru FantasyBoy):

Da și da.

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine e sa-ti faci un prieten, un baiat de treaba care sa nu te ia in barci si sa rada de tine, dar el isusi sa nu aiba la fel ca tine asemenea problema, si sa mergeti impreuna la petreceri, etc, iti va da incredere.