| DorofteiLuptatorul a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt paranoic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Mai bine paranoic decat credul, ai grija in cine ai incredere, paranoia este buna, sa stii, oameni mai mereu iti vor raul, nimeni nu iti vrea binele, sa stii

http://www.youtube.com/watch?v=lpivoGPBOvk

iadul sunt ceilalti

| DorofteiLuptatorul explică (pentru RAY):

@Ray Funda pentru Parazitii

| RAY a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

Vezi tu piesele astea au fost dezvoltarea mea personala cand aveam 15, 16 ani

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

PARANÓIC, -Ă adj., s.m. și f. (Suferind) de paranoia. ◊ Psihopatie paranoică = psihopatie la care predomină tendința patologică spre formarea de idei dominante și prevalente, întreținute de emoții puternice; psihopatie paranoidă; psihoză paranoică = psihoză care apare de obicei la indivizii cu tendință spre supraaprecierea propriei persoane, neîncredere, egocentrism sau la psihopații paranoici. [Pron. -no-ic. / cf. germ. paranoisch, fr. paranoïque].
Te regăsești?

| Bizon95 a răspuns:

Esti suspicios la modul absolut extrem
asta e primul semn, paranoicii duc suspiciunea la un nivel superior, si in general sunt suspiciosi de chestii care nu exista in realitate, adica EXACT ce a scris Alexandrionelu, vezi conspiratii impotriva ta in fiecare moment, dupa fiecare colt si din partea tuturor celor pe care ii intalnesti

eu de exemplu am o paranoia mica, de care imi dau seama, dar fiind "nevinovata" nu ma chinui sa o corectez, si anume, sunt PREA prevazator cu datele mele, asa ca dupa fiecare copiere verific sume de control si alte chestii care nu prea mai sunt necesare in ziua de azi, insa, pe vremuri, am vazut RAHAT, de gen, scriam date pe un CD si apoi ieseau corupte, din diverse motive, CD-ul nu suporta viteaza respectiva de scriere, era de calitate prea slaba, sau, cel mai tampit lucru, unitatea optica avea un defect in cache si corupea datele numai la scriere, sau video player care modifica video in timp ce faceai play (nu mai iesea suma de control), asta chiar a fost o imbecilitate absoluta... d'aia am ajuns paranoic in domeniul asta

| Ineys a răspuns:

Se numeste pubertate. Move on, nu ai nimic.

| Alexandrionelu a răspuns:

Pământul este plat?
Reptilienii conduc lumea?
Vecinul sau colegul tău este spion rus?
Lumea se uita cu invidie la tine?
Simți ca nimeni nu este demn de încrederea ta?
Alți șoferi încearcă sa te accidenteze intenționat?
Te simți confortabil doar când ești singur în casă?

Dacă ți-ai răspuns sincer cu da la cel puțin 3 din întrebările de mai sus, da ești paranoic. (sau poate ca eu sunt spionul rus și vreau sa ma joc cu mintea ta).

| Sunshine123 a răspuns:

Ti se pare ca orice lucru facut de cineva sau ceva are un scop ascuns.