| LolitaHaze a întrebat:

Cum îmi dau seama dacă sunt schizofrenică?

fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionela_Matei_1990 a răspuns:

Schizofrenia reprezinta un grup de tulburari psihice in care realitatea este interpretata in mod anormal. Schizofrenia se caracterizeaza prin halucinatii, delir, comportment si gandire dezorganizata. Persoanele cu schizofrenie se izoleaza de ceilalti oameni si de activitatile din jurul lor, retragandu-se intr-o lume interioara marcata de psihoza.
Exista mai multe tipuri de schizofrenie, astfel ca semnele si simptomele variaza.
In general, aceste simptome includ:
- credinte care nu se bazeaza pe realitate (delir), cum ar fi credinta pacientului ca cineva unelteste impotriva lui
- halucinatii auditive sau vizuale (pacientul aude si vede lucruri care nu exista); mai frecvente sunt halucinatiile auditive
- vorbire incoerenta
- neglijarea igienei personale
- lipsa emotiilor
- emotii nepotrivite contextului in care se gaseste pacientul
- manifestari agresive
- comportament catatonic
- o senzatie persistenta ca este urmarit
- probleme de functionare la scoala sau la serviciu
- izolare sociala
- neindemanare, miscari necoordonate

Cauzele schizofreniei nu sunt cunoscute. Totusi, studiile arata ca exista o interactiune de factori genetici si de mediu care duc la aparitia schizofreniei. Tulburari ale anumitor neurotransmitatori cum ar fi dopamina si glutamatul, pot contribui de asemenea la aparitia schizofreniei. In timp ce cercetatorii nu sunt siguri de semnificatia acestor modificari ele reprezinta o dovada ca schizofrenia este o boala a creierului.

Lasata netratata, schizofrenia poate determina probleme severe emotionale, de comportament si de sanatate, si chiar probleme legale si financiare care pot afecta toate ariile vietii pacientului. Complicatiile pe care schizofrenia le poate determina sau cu care se asociaza sunt:
- suicid
- comportament autodistructiv cum ar fi auto-mutilarea
- depresie
- abuz de alcool, droguri sau medicamente prescrise
- saracie
- lipsa locuintei
- conflicte familiale
- inabilitatea de a lucra sau a merge la scoala
- probleme medicale datorate medicatiei antipsihotice
- pacientul poate fi victima sau realizatorul unor acte penale
- afectiuni cardiace, deseori legate de fumatul intens.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Diagnosticul asta nu ti-l poti pune singura, ti-l pune un medic psihiatru. Pentru criteriile de diagnostic vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie#Criterii

| DNSK a răspuns:

Din cate stiu eu, bolnavii de schizofrenie nu sunt capabili sa-si dea seama de problema lor, fiindca traiesc intr-o realitate proprie, pe care si-o insusesc in totalitate. Adica ei sunt siguri ca aia e realitatea tuturor. Deci stai linistita, nu suferi de schizofrenie ca altfel nu puneai intrebarea

| Latinmoon a răspuns:

Schizofrenia este o boala in care incepi sa ai crize si creierul tau incepe sa fie distrus putin cate putin pana cand ajungi sa nu mai gandesti deloc.
Aceasta boala este cauzata de droguri si etnobotanice.
De aceea trebuie sa te lasi in oricare varianta te-ai incadra!
Pentru ca risti sa traiesti ca o leguma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
http://www.divahair.ro/......_tratament
Te pup!

| BencheaAdelin a răspuns:

Mergi la un pshiolog.
PS:sunt sigur ca nu ai nimic esti tu un pic euforica.

| RennaM a răspuns:

Asta as vrea sa stiu si eu

| Alexerrrr a răspuns:

Cand iti va cadea parul. happy