| razvan_sacu a întrebat:

Cum imi pot aminti mai mult din ceea ce visez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Enerina a răspuns:

În primul rând, trebuie să știi că este esențial ca atunci când ai deschis ochii și te-ai trezit să ai visul în minte și să încerci pe cât posibil să-l păstrezi acolo. Detaliile cele mai importante, odată păstrate în cutiuța cu amintiri, nu vor mai fi date uitării.
În al doilea rând, este la fel de important faptul că oamenii visează profund chiar înainte de a se trezi, iar tu ar trebui să trezești puțin câte puțin pentru a-l avea în minte. Este nevoie să fii relaxat și niciodată pe fugă, pentru că altfel s-a dus...Și poate nu-ți iese din prima deoarece este nevoie de concentrare, exercițiu și în unele cazuri chiar de schimbare de ritm. Dacă încerci așa și nu-ți iese mai există o modalitate: să stai puțin pe gânduri și să-ți dai seama care este dispoziția din cursul zilei, dacă ești fericit, trist, îngrijorat! Dacă reușești să fii în contact cu sentimentele tale, vei reuși să-ți dai seama și ce ai visat. Vor apărea imediat fragmente din "filmul" în care fost pe timpul nopții. Sper să visezi frumoshappy

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde de persoana, in general eu imi aduc aminte tot ce visez, nu ratez nimic, altii poate nu, altii doar partial. Dar nu prea poti controla, iti amintesti sau nu de la sine.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine oamenii au mai multe vise in decursul unei nopti, insa vom tine minte doar visele pe care le-am avut inainte de a ne trezi. Dupa ce ne-am trezit, informatiile despre vis/vise vor fi uitate foarte rapid.Pentru a-l putea tine minte, atunci cand te trezesti incearca sa iti imaginezi continutul visului de 2-3 ori, astfel vei antrena memoria.Totusi,unele vise nu le putem tine minte nici de cum, exista unele conditii care nu ne permit acest lucru.