| mariusalex2019 a întrebat:

Cum imi ridic imunitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AdelinaC a răspuns:

Imunitatea nu se ridica de pe o zi pe alta, ci in timp. Trebuie sa dormi regulat, sa mananci sanatos (atentie de unde procuri alimentele ca pot fi bio doar pe eticheta), sa ai exercitiu fizic regulat, dar nu exagerat cat sa te epuizezi. Ca suplimente, poti lua vitamina D (atentie sa nu faci exces), te expui la soare ca tot nu e puternic acum, iei vitamine din complexul B iar de la plafar poti lua System Well sau Reishi. Trebuie de asemenea sa ai o stare de spirit buna, fara depresii, anxietate, sa ai o igiena corespunzatoare fara excese ca elimini flora proprie organismului care te apara. Mananca iaurturi ce contin probiotice, aeriseste zilnic camera, stai la aer si nu te expuna locurilor aglomerate, neaerisite sau langa oameni bolnavi. Evita pe cat posibil spitalele, sunt adevarate focare de infectie in perioada asta

Vitamina C ramane de poveste, ajuta organismul dar nu in imunitate, plus ca organismul nu poate asimila cantitatile ridicate din tablete si o elimina urinar. Ea nu se depune in organism.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Devenind corp diplomatwinking

| Violleta2022 a răspuns:

CuVitamina D cate 3000-4000 unitati pe zi - ca sa fii protejat impotriva infectiilor virale, inclusiv a Corona Virus.
Uite aici studii stiintifice explicate si confirmate de Universitatea Harvard din America:
https://news.harvard.edu/......d-and-flu/

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Violleta2022 a răspuns:

@ RockKid:
Pune mana si citeste, ca sa te destupi la cap si sa inveti si tu ceva, ca vorbesti mult si prost.

Uite aici:
https://news.harvard.edu/......d-and-flu/

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Adopti un caine sau o pisica. Ei umbla peste tot, iti aduc in locuinta microbi multi dar partial inofensivi, iar corpul tau se antreneaza cu ei (devine imun).
Asta pe langa o alimentatie ok.

| gabicoo a răspuns:

Devii parlamentar!
Dacă faci diaree vine elicopterul de la București și te duce la cel mai bun Spital! Așa cum a făcut Cufurel Iordache senator de Suceava!
laughing

| gabicoo a răspuns:

Acum serios!
Caută în Farmacie Vitamina C cu echinaceea și propolis produs de Fiterman Iași. Iei două comprimate pe zi!

| RoCkKiD a răspuns:

Aceasta anastassia e noua Ioneasca... dai 100 de raspunsuri pe zi care de care mai proaste.

Cat despre imunitatea ta..manaci sanatos si faci miscare si dormi cele 8 ore pe zi, orgamismul tau stie singur sa se ocupe de povestea cu imunitatea si nu are nevoie de suplimente nutritive.

In plus, pentru coronavirusul asta nu exista nici un tratament la ora actuala si excesele de vitamine s-au doveti a fi daunatoare.

| Osneros a răspuns (pentru RoCkKiD):

Anastasia chiar e ioneasca laughing

Asta presupunând că nu m-a deblocat ioneasca și că m-a blocat anastasia fără să fi vorbit vreodată cu ea.

| RoCkKiD a răspuns:

@Tanti Ana
Clipurile de yt merg ca si dovezi pentru sustinerea unui argument pe Facebook sau in grupul tau de prietene unde probabil esti un guru medical, in lumea rela nu merge asa. E drept ca TPU e aproape ca un Facebook datorita celor ca tine dar asta deja e problema platformei nu a mea.

Cat despre primul link, care nu este un articol stiintific ci doar un articol jurnalistic pentru ca nu arata datele studiului sau studiul in sine...nu iti susine argumentul.

1. Articolul zice ca studiile sunt conflictuale deci nu exista consesn, unele studii zic ca ajuta, altele zic ca nu
2. Dozajul pe care l-ai pus mai sus l-ai scos din partea ta dorsala
3. Articolul menționează ca in cazul studiului lor, care a gasit efectul, apare in special pentru oamenii care au deja deficit de Vitamina D..deci nu e valabil pentru un om normal.

Daca vrei sa-mi demonstrezi ca raspunzi mult si bine nu trebuie decat sa incepi sa te documentezi inainte sa dai un raspuns, si nu articolele de pe unica nu se pun.

| DarthNiger a răspuns:

Mai recomandat este sa mananci alimente care contin vitamina D decat sa inghiti pastile, iaurt, banane, brazneturi, oua, cereale, astea contin vitamina D si multe alte vitamine.

| alecsawng01 a răspuns:

Nu e chiar asa usor, pentru a avea un sistem imunitar bun, trebuie sa ai un stil de viata sanatos. Poti sa bagi in tine vitamina C, dar nu te va ajuta prea mult, daca fumezi cate 1 pachet de tigari pe zi de exemplu, mananci junk food, etc. Renunta la obiceiurile rele (daca ai) si fa sport, mananca sanatos, fructe, legume, peste, carbohidrati complexi, etc.