| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama daca ai SIDA? Si daca ai cum s-ar manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Unele persoane infectate cu virusul HIV nu prezinta simptome, in timp ce la altele semnele infectiei se pot manifesta chiar si dupa 15 ani de la contaminare:
- oboseala marcata
- pierdere accentuata a greutatii fara o cauza identificata
- umflarea ganglionilor limfatici la nivelul gatului si axilelor
- dificultati in respiratie, insotite de o tuse seaca, care nu se datoreaza unei alergii sau fumatului
- diaree persistenta
- febra intermitenta si transpiratii nocturne
- aparitia unor pete pe piele, la nivelul cavitatii bucale sau a anusului
- pierderi de memorie, confuzie si alte semne de deteriorare mentala

Intre data contaminarii cu virusul HIV si declararea SIDA poate dura intre 1 an si 10-15 ani.

Numele de SIDA este dat formelor grave ale deficientei imunitare, atunci cand numarul limfocitelor T4 scade sub 200 pe milimetru cub de sange (valorile normale variaza intre 500 si 1500 limfocite T4 pe milimetru cub), sau in cazul aparitiei uneia dintre formele majore ale bolii:
- candidoza
- cancer cervical
- Coccidioidomicoza, criptosporidioza, criptococcoza
- infectii cu citomegalovirus
- encefalopatie
- herpes simplex (infectie severa)
- histoplasmoza
- sarcomul lui Kaposi
- diferite tipuri de limfoame
- pneumonie cu Pneumocystis carinii
- pneumonii recurente
- leucoencefalita multifocala progresiva
- septicemie cu Salmonella
- toxoplasmoza
- tuberculoza

| pulx a răspuns (pentru Crucified):

Aaa deci n-am si daca am facut sex acum 4 luni aia nu prezinta nici o stare de rau sau dn cele de mai sus.

| SuperGyrl a răspuns:

Eventual te duci si faci un control la doctor laughing)