| Bruno92 a întrebat:

Cum iti dai seama daca suferi de depresie cronica? Cum se manifesta ca simptome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Este o depresie care persista o lunga perioada de timp si puternica ca si senzatie. Cum se manifesta ca simptome? Se simte ce nu trebuie sa fie acolo : tristetea, lipsa de energie, gandurile cu privire la suicid etc.

| Bruno92 explică (pentru Celcestietot):

Da resimt ce ai mentionat tu, e ingrozitor, dar sunt momente cand sunt ok, apoi din nou revine acea tristete profunda "paralizanta "
Da am cateodata astfel de ganduri, inainte aveam zilnic da nu le am pus in practica. Nu simt nevoia sa socialez asta e, oamenii ma plictisesc, mai ales prostii, e plin de ei, de aceea nu mai simt nevoia sa comunic, comunic cu persoane educate da vezi sunt putini la nr si greu de gasit. In decembrie anul trecut m-am "vindecat " de depresie pana sa nu ma supere neamul si iar am recazut. Poate ca si de la vreme e nu stiu cred ca si vremea influenteaza starea spirituala happy nu am energie, eu totusi cred ca depresia asta e cauzata de tiroida, asa am un feeling, urmeaza sa vad cum stau cu tiroida.

| Bruno92 explică (pentru Bruno92):

Rectific, unii membri din familie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Este nasol sa simti asa ceva, dar minunat ca i-ai facut fata happy. Nici mie nu imi place sa socializez cu oamenii care ma infecteaza cu energia lor negativa, datorita gandirii lor de om prost adeseori, oameni care te judeca si iti dau ei sfaturi chiar de nu au fost pusi in situatia ta, astia sunt cei mai ingrozitori. Oameni educati sunt putini in jur, restul sunt ca lupii, daca te vad ca esti altfel fata de tiparul grupului lor, te mananca de viu. Depresia vine si de la vreme cum spui tu, mie de exemplu imi place vara, ca este frumos afara, luminos, mai ales ca in ultimii ani a fost o vreme anapoda; asa este demonstrat stiintific ca razele UV, deci ale Soarelui si lumina creeaza placere organismului si o stare de liniste. Exista cazuri cand depresia ar putea veni si din cauze proprii, adica sa ai vreo boala, tumora de exemplu si asta cateodata sa te faca sa crezi ca-i vreun efect din exterior.

| Bruno92 explică (pentru Celcestietot):

Da asa este ai mare dreptate in tot ce ai spus. Am observat atunci cand ma gandesc asupra unor lucruri urate ce mi s-a intamplat din cauza "prietenilor " atunci se accentueaza starea de tristete. acum sunt ok fata de cum eram acum cateva luni cand efectiv nu puteam sa ma dau jos din pat ma rugam sa crap in somn sa scap credeam ca asa imi va fi mereu, dar se pare ca nu e asa, acum sunt mai ok.mau dezamagit, "vandut " "prietenii " da in loc sa ma razbun cred ca ar fi cea mai buna solutie sa ii ignore ceea ce am si facut.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cel mai bine in aceasta situatie este sa ii eviti sau sa eviti orice posibil pericol cu privire la psihicul tau, ca pana la urma si tu contezi ca si om, asa ca ignoranta este cel mai bun lucru in acest caz. Esti mai ok pentru ca ai continuat cu medicamentatia sau ca nu te-ai mai atins de acea energie negativa? Cel putin din moment ce ai avut prieteni, mai sunt sanse sa iti faci, abilitati de comunicare tot exista.

| Bruno92 explică (pentru Celcestietot):

Da unu era pervers, celalalt pe interes. Da e mai ok cu medicamentatia adica cand umblam cu ei nu ma puteam tine de tratament imi dadea energie negativa celalalt ce era de etnie. Erau pe interes ce mai de colo pan colo, jigodii oameni, as putea sa le rup dantura da mai bine ii ignor.sa stii ca ai zis bine pericol, cand umblam cu ei pericolul era la orice pas. Prietenii din copilarie au uitat de unde au plecat ca asa e romanul cand se ajunge si cand da de bani. Pai daca scap de depresie sigur o sa imi fac ca abilitati am.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Se gasesc oameni din acestia mai peste tot, multi sunt bolnavi, nu au logica, bun simt, sunt materialisti si culmea este ca am evoluat tehnologic dar pe plan spiritual nu, ba chiar multi s-au dus in abis cu sufletul. Este ispititor cand esti puternic, dar daca alegi sa nu faci "rau", te numesti om bun si asta este de apreciat; tu ai avut niste prieteni toxici si bine ca ai scapat de ei. Cand au banii pusi in buzunare sau in fata ochilor multi isi arata adevarata fata, ar fi in stare sa isi vanda si corpul pentru bani, sa isi incalce principile sau asa-zisele principii mai bine zis laughing laughing. Scapi de depresie, nu mai esti in colivie, este simplu.

9 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Mergi la un psihiatru si discuta cu el toate astea. Noi nu stim mai bine ca cineva care lucreaza cu unul.

| Bruno92 explică (pentru Dana2103):

Am fost, mi o spus ca am depresie relationala tu crezi ca psihiatrii dau tot timpul diagnosticurile corect? Afla ca nu! Am pus intrebarea ca poate are cineva asa ceva si imi spune cum e.