| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma afecteaza fumatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Sa spunem ca nu are nimic nociv in fumul de tigara.
Hai sa facem un experiment. Ia o batista alba, rupe filtrul de la o tigara si trage prin batista doar un singur fum. Uita-te apoi la batista. Ce s-a intimplat? Nu cumva s-a innegrit in locul pe unde a trecut fumul?
Imagineaza-ti ca fumezi mai mult si cu tot filtrul (dupa ce fumezi tigara el se maronizeaza) parte din gudroanele din fum intra in plamini. In interiorul plaminilor sunt niste cili prin a caror miscare elimina sputa existenta in plamini ce va antrena cu ea si praful (si este destul in atmosfera), si aceste gudroane. Ei au insa o capacitate limitata de eliminare asa ca dupa ce s-au innecat in aceste gudroane pe peretii plaminilor se depune un strat de "asfalt" care vor face ca sistemul de eliminare sa nu mai functioneze cum trebuie. Apoi, stratul se depune pe peretii alveolelor diminuind capacitatea de ventilatie a plaminilor si in consecinta cantitatea de oxigen ce intra in organism e mai redusa. Deci? Ce avantaj vei avea de la tutun?
Restul "calamitatilor" provocate de fumat sunt pe forum si in mai multe locuri deoarece intrebarea aceasta s-a mai pus.

7 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Http://www.medicas.ro/sanatatea-pe-larg/fumatul/ insa acum este o noua tigara... tigara electrica... incearca ...http://tigaraelectrica.com/....../index.php

cristian
| cristian a răspuns:

In primul rand iti este afectata propria sanatatea.Gudronul din tigara se depune in plamani, pe dinti, unghii. Daca iti manifesti curiozitatea sa vezi cum arata un filtru Targuard dupa cateva utilizari ai sa intelegi ce vreau eu sa spun si sigur te lasi de fumat.In alta ordine de idei iti este afectat si bugetul, bani pe care poti sa-i folosesti in alte scopuri.Si nu in ultimul rand afectezi si pe cei din jurul tau care nu sunt fumatori.Pa cuvant.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Intr-o tigara sunt continute 43 de substante chimice care cauzeaza cancer. Nicotina continuta de tigari este toxica si letala in doze mari. Cand isi iau doza de nicotina fumatorii inhaleaza alte patru mii de substante chimice. Multe dintre aceste componente sunt active chimic si produc schimbari negative asupra corpului.
Ca sa afli totul despre cat de nociv poate fi fumatul...intra aici : http://sanatate.ele.ro/Efectele_nocive_ale_fumatului_--a2816.html

| LittleZyzy a răspuns:

In afara de faptul ca fumatul este foarte daunator pentru organism, si aspectul fizic are de suferit...Respiratia nu tocmai proaspata, dinti ingalbeniti, mirosul iti intra in maini si in haine, chiar si parul si tenul au de suferit din cauza fumului de tigara...ma refer la acnee si varfuri deteriorate.In esenta fumatul nu este folositor la nimic, de ce sa ne complicam viata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plaminul sanatos si acel afectat de nicotina

| cosminandrei a răspuns:

Sunt fumator...dar sunt constient de ce mi se poate intampla! dinti ingalbeniti,cancer la plamanii,gat,penian,la fiicat,la stomac,la orice organ din corp undeva in corpul tau este un organ mai sensibil, poti face infarct, circulatia sangelui nu mai prea merge bine, creste pulsul tare, ameteala(in cazul in care esti incepator)insa afecteaza si fizic o tigara ia 7 minute din viata imbatranire mai rapida, dinti negri din cauza benzenului de asemenea fumatul contine 42 de substante chimice cum ar fi cele mai periculoase:nicotina:iti da dependenta
gurdon:se lipeste de plamani
arsenic:otrava de sobolani care afecteza la sange,
radon,cianuri,fenol, DDt, azbest, monoxid de carbon, formaldehida si multe altele care dauneaza tot ce este in corp de asemenea fumatul da fertilitate! daca vrei sa stii mai multe acceseaza http://www.ziaruldeiasi.ro/......tii~ni45sf
iar daca vrei sa te lasi http://www.medicina-naturista.ro/......tural.html

| cosminandrei a răspuns:

Inainte sa fumez o tigara inima imi batea incet, am aprins o tigara si dupa ce am terminnato inima imi batea intr-una ma uitam la tricou si parca iesea din piept!