| lilskies a întrebat:

Cum mă las de băut cola? Help!
Beau 2 litri pe zi, nu mă pot abține si dacă n-am cola in casă mă simt așa nasoln am un sentiment d-ăla nașpa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Trustmotorcy a răspuns:

Coca Cola are mult aspartan și zahăr, dependența de Cola este de obicei și din păcate destul de puternică.

Celulele inerte din trup cer și se hrănesc cu zahăr. Aceste celule îți fac poftă și creierul este păcălit de hormonul care este eliberat la plăcerea de a bea Cola. Mai pe scurt, omul devine sclavul unui lucru.

Ca să scapi de o dependență, cel mai rapid este să te auto-educi sau mai degrabă să te pedepsești, un fel de dresaj pentru creier.
Îți faci ceva ce te doare, ce te nemulțumește atunci când vei simți sau vei cădea în pofta de a bea Cola, ca să te oprești.

Această pedeapsă/durere va fi atât de drastică ca să te facă să renunți singur. Dacă nu poți individual, roagă pe cineva să te ajute în același sens.

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu toate ca ai dat deja funda, te invat cum te poti lasa de Cola, repede. (este valabil tuturor fanilor cola! )
Trebuie doar sa vezi cu ochii tai, ce contine!

Pentru experiment, ia o sticla cu cola si bea un sfert din el.
Locul ramas liber umple-l cu lapte de vaca. Pune dopul si lasa srticla timp de un jumat de ora, fara sa te uiti la el.
Dupa un jumat de ora uite-te atent la continutul sticlei (e transparent, se va vedea bine).

Dupa acest experiment gandeste profund, daca mai ai chef sa bei cola. tongue

| Adry05 a răspuns:

încearcă cu apă minerală prima data și să fie și mai rece, la temperatura camerei și mie mi se pare apa cam aiurea uneori

| RAY a răspuns:

Si eu am fost dependent de cola apoi am trecut pe sprite apoi pe apa plata, eram dependent si de dulciuri, se face o restrictie totala de carbohidtrati timp de o saptamana, in saptamana respectiva procentul de caro sa fie sub 10%, vei vedea ca dupa 7 zile poftele de dulce nu vor mai exista, carbohidtrati sunt principala cauza de boli la nivel mondial, nu vb de fructe, legume, sucurile sunt cauza nr1 la dobandirea diabetului tip 2, organismul nu este invatat cu licid cu zahar asa ca da multa insulina ceea ce e un dezastru pentru organismul tau,alegi sa traiesti sau sa mori, daca vrei sa mori mai bea cola,te pandeste cancerul,boli cardiace,tensiunea, diabetul, obezitatea, ce viata e aia daca esti depedent de mancare, aia e singura placere, scopul vieti, dorinta e mare dar daca te lasi condus de dorinte nu are rost sa traiesti

| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil facand un singur lucru: NU_L mai cumperi deloc!
Sentimentul trece, cand intelegi si accepti ca nu-i normal sa bei cola in aceste cantitati, avand nevoie de o detoxificare.
Bea apa, cand iti apare gandul ala si vei vedea ca trece.

| Celcestietot a răspuns:

Bei Pepsi in schimb.

| LoveSleep a răspuns:

Bea altceva, găsește-i un înlocuitor. Ceva natural. Și tot așa, până ajungi la apă. Degeaba vrei să te oprești direct, n-o să meargă.

| Donsavas a răspuns:

Consumi zahar din alta sursa! De preferat din fructe dulci.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pur și simplu nu mai cumpăra. Dacă ai mereu în casă, îți tot vine să consumi. Eu așa am renunțat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu aveam mereu pofta de cola dar dupa ce am baut doar apa, foarte multa apa, vreo luna, nu am mai simtit nevoia de suc. Acum daca vad cola sau altfel de suc la magazin sau la cineva pe masa nu am nicio reactie, nu mai vreau. Deci bea apa multa si nu o sa mai vrei cola iar dupa cateva zile/saptamani scapi de dependenta

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Am cunoscut un inginer care 4 ani consumase doar cola in loc de apa. S-a îmbolnăvit de diabet, de hipertensiune, de inima si orbise. Faptul ca a renunțat sa mai consume nu i-a mai folosit la nimic. Se pensionase de boala si nu a beneficiat de pensie decât câteva luni. Murise de infarct la trei luni după ce l-am cunoscut, si avea 59 de ani.
E buna si coca cola la ceva:
- pentru a curata clamele bateriei auto, toarnă peste ele un pic de coca cola iar bulele se vor evapora...
- pentru a slabi un șurub oxidat, pune o cârpă umezita cu coca cola timp de câteva clipe si șurubul va ieși fara probleme;
- pentru a îndepărta oxidul de pe unelte, aplica pasul anterior si oxidul va dispărea;
- pentru a desprinde orice fel de hârtii, chiar guma sau silicon, lipite pe orice suprafața de sticla, aplica aceiași operație anterioara;
- de asemenea, e utila pentru a curata parbrizul mașinii când se murdărește pe drum.

| gigite a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E si "reclama " la WC- frate.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Uau nu pot să cred că ai dat fundă răspunsului cel mai lung, începe să bei 1, 5 l săpt asta, cealaltă, 1l, cealaltă 0, 5 l, iar următoarele săpt, câte un pahar pe zi, până când vei renunța și la acel pahar, nu vei reuși prin sado-masochism promovat de Winnie de pluș.

Ironic, nu-i așa?!

| Trustmotorcy a răspuns (pentru 1231242):

Sado masochismul e în capul tău, ești puțin frustrat. Răspunsul nu-i promovat de mine, ci de psihologi. Am oferit sfatul mai departe, este o încercare mai rapidă decât restul.

A provoca un impuls nemulțumitor creierului nu înseamnă sado-maso. E un proces de învățare, nu înseamnă că va începe să-și facă răni pe corp ca să nu bea Cola.

A dat cineva mai sus un exemplu, să pună lapte în Cola sub același pretext. Există variate exemple prin care și-ar impune asocieri negative cu dependența, despre asta e vorba.

Mai documentează-te ce înseamnă sado-maso totuși. Dacă bea 1L azi, 0, 5L mâine nu se va putea abține. Ironic, mai caută informații și nu arunca cu noroi în răspunsul meu.

| sayWhaaat a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu te lasi, mori. Are foarta multa cofeina si face rau inimii. O sa te lasi imediat.

| Holiday a răspuns (pentru sayWhaaat):

"Are foarta multa cofeina si face rau inimii."

Culmea, de fapt tocmai invers. Cofeina previne bolile cardiovasculare. Nu cofeina e problema la Cola, ci zaharul.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Holiday):

Prea multa cofeina poate duce si la infarct. O cana de cafea pe zi e buna, 1 sticla de cola nu.

| Holiday a răspuns (pentru sayWhaaat):

"O cana de cafea pe zi e buna, 1 sticla de cola nu."

Mai nou cica pana la 4 cafele pe zi n-ar fi nici o problema, ba chiar dimpotriva. De altfel prin alte tari se consuma demult cafea in cantitatile astea si culmea, tot in Romania se moare mai des de infarct.
In plus, cel mai probabil, cofeina din doua cesti de cafea e mai mare decat cea din 2 litri de Cola.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Holiday):

Bea tu 2 litri de Cola pe zi si ne auzim prin Rai, daca exista. Prima data o sa incepi sa nu mai poti dormi noaptea, a doua oara o sa ajungi la urgente cu tahicardie, iar de la a treia oara incolo devii irecuperabil.

| Holiday a răspuns (pentru sayWhaaat):

He, he, nici n-ai idee de cate sute de ori am baut...nu mai vorbim de cafea...
Nu ca as recomanda cuiva sa faca asta, dar nici nu trebuie sa dramatizam atat, nu e chiar asa cum se bate campii.

Referitor la insomnii, nici vorba. Daca beau cola/cafea la 11, la 12 dorm fara probleme.

| Swae a răspuns:

Bea pepsi

| lilskies explică (pentru Swae):

laughing))))) asta a fost buna 1-0 pentru tine

| Swae a răspuns (pentru lilskies):

Te am pupat

| crysty1222 a răspuns:

Iei o sticla goala de Cola, o umpli cu apa si cand simti nevoia sa bei Cola te duci si iti pui un pahar de apa din sticla respectiva sau bei direct din ea.

Eu am fost "dependet" sa zic asa de Pepsi Twist, dar asta acum vreo 4 ani. Beam in fiecare zi o sticla de 2, 5l laughing si cand am vazut ca incep sa ma simt din ce in ce mai rau pe zi ce trece am renunat la Pepsi si alte sucuri si m-am dat pe apa. Intra-devar, in prima saptamana simteam intr-una nevoia de a bea Pepsi, dar usor, usor am trecut peste si acum beau doar apa. Mai beau si sucuri, dar foarte rar.

| Swetlly122 a răspuns:

Ia o sticla de cola umple o cu apa și pune i colorant negru și puțin zahăr

| lilskies explică:

Dacă beau apă de la robinet are ceva stau la bloc?

| Trustmotorcy a răspuns (pentru lilskies):

Apa de la robinet nu-i așa de bună, mai bine cumperi apă plată de la magazin, supermarket.

Pentru a înlocui un rău mai mare cum este Cola, e mai bine.

| lilskies explică (pentru Trustmotorcy):

Da dar apa de la supermarket magazin ii scumpălaughing

| Trustmotorcy a răspuns (pentru lilskies):

Ai opțiunea să cumperi bidoane de 5L de apă plată și nu vei ieși atât de mult în pierdere.

Dar repet, în schimbul Cola apa de la robinet e un început bun.

| Tiberiu555 a răspuns:

Ca orice alt viciu, se rezolva treptat, incearca sa bei tot mai putin pana ajungi sa nu mai bei mai deloc. Inlocuieste chestia asta cu altceva. Bea suc de fructe natural, sau bea cat mai multa apa, ca tot vine vorba ca trebuie sa bem 2 litri pe zi. Gustul nu e acelasi, dar gandeste-te ca-ti faci un bine. Noroc!