| gemeni6226 a întrebat:

Cum poate fi o persoana purtatoarea virusului corona fara sa se imbolnaveasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum unii au TBC, cancer si alte boli dar nu se manifesta. Poti avea corona sau alte virusuri dar care sa nu se manifeste poate toata viata. Sunt intr-o stare latenta, sistemul imunitar le tine bine intr-un loc de unde nu se pot imprastia in corp.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Chiar am vorbit cu colegele si colegii de servici caci oamenii strazi si cei care cauta prin tomberoane nu au nici un bai inseamna ca un un sistem imunitar forte, la care un coleg mi-a zis caci pe vremea cand era mic cauta in tomberon si nu a avut nici o problema de sanatate.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Asta este foarte frumos si ok ca le tine undeva unde nu se pot imprastia.Dar atunci cum infectezi pe altcineva daca nu iti este imprastiat in tot corpul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gemeni6226):

Pentru ca multe boli sunt transmisibile prin aer. Daca sistemul tau face fata unui virus el poate trece prin aer in plamanii altei persoane.
https://www.youtube.com/watch?v=9112brXCOVc
Iar exemplul cu cei care cauta prin tomberoane este destul de interesant. Cei cu un sistem imunitar slab mor repede. Altii se imunizeaza de la atatia microbi si corpul stie cum sa lupte cu ei. Daca s-au invatat cu un regim alimentar deficiat asa vor functiona multi ani. Corpul este extrem de adaptabil. Ei au trait mereu cu mancarea cea mai proasta. Noi nu am putea face fata pentru ca corpul nostru nu stie cum sa reactioneze la microbii de prin tomberoane. Era pe net un tip care se tot lasa muscat de serpi. Nu avea nicio problema la venin. Corpul a tot primit venin pe o perioada mai multa de timp si s-a adapat la a-l combate. Noi am muri dupa prima muscatura. La fel si cei care se ocupa cu crescutul albinelor. Bunicul meu avea multi stupi si cand era intepat nu avea nici o treaba. Eu de la o intepatura ma umflam de numa. A fost intepat cu atata venin incat nu il mai afecta aproape deloc.
Cei cu sistemul imunitar slab si nepregatit vor primi virusii de la cei care il au dar nu stiu de el. Bineinteles ca virusii au putere mult mai mare asupra celor care au si alte boli precum diabet, afectiuni cardiace, HIV, cancer etc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, nu sunt neaparat in stare latenta, actioneaza in forta dar sistemul imunitar il invinge si nu simti ca s-a desfasurat boala. Sau inca nu a intrat in actiune ca dureaza 5-14 zile de la infectare, asa este la corona, nu comparam cu alte boli. Adica asta s-a spus de fapt.

| gemeni6226 explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte de acord cu tot ceea ce ai scris dar daca un om care are sistemul imunitar calit si precum ai zis exista intr-o parte a corpului in stare latenta cum iese din acea parte a corpului sa infecteze pe altul? De exemplu daca tuseste iese sa zicem din plamini ca acolo este tinut in stare latenta? altfel nu-mi explic cum, numai asa.Dar din moment ce nu tuseste ca e sanatos nu are cum sa infecteze pe altii ca altfel nu iese virusul tinut prizonier in corp.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai poate, exista doua cazuri:
1 - nu a apucat virusul sa intre in actiune inca, intra in 14 zile de la infectare, dar de obicei din a 5-a zi incepe.
2 - Virusul actioneaza dar omu are sistem imunitar tare si nici nu simte ca are ceva, sistemu face praf virusul si adios apoi. Unii au doar simptome usoare, dar celalalt nu stie ca a fost nici infectat si nici ca virusul a actionat.

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Sunt de acord dar daca deja a fost in carantina 14 zile si trec cele 14 zile trec si 20 si nu prezinta nici un simptom, atunci de ce sa mai prezinte cineva pericol? atunci el nu mai prezinta pericol dar iesind intra in pericolul de a primi de la altii.Cu asta sunt de acord.Dar daca sa zicem prin absurd toata tara fara exceptie ar sta 20 de zile in casa fara sa iasa atunci dupa 20 de zile teoretic nu ar trebui sa mai fie nici un pericol de la nimeni si pentru nimeni.Nu?

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Pentru ca virusul il poarta chiar daca el nu are nici pe dracu, si il da mai departe, la el boala actioneaza, nu simte dar noua ne-o da, oricum si unu vindecat adica la care virusul nu s-ar mai manifesta, deci nu are simptome dar nici boala nu ar mai fu, zicea Ioan Alexie din SUA medicul ala care era in direct la Realitatea Plus, ca virusul poate ramane in laringe si o luna dupa ce aparent testul iese negativ cica vindecare, sau chiar isi reduce mult activitatea virusul si de aia pare ca s-a vindecat, si de aia nu mai iese pozitiv, si actioneaza iar mai tarziu chiar si la el, ca iar nu simte, e altceva.

A zis Rafila ca fara un vaccin nu putem opri raspandirea, asta m-a cam speriat putin, mai devreme de 2021 nu se poate avea vaccin, dar in toamna ar scoate SUA un medicament contra la corona, adica probabil tratament, dar asta nu fereste de contagiere. Asta e,

| gemeni6226 explică (pentru Mosotti):

Dar asta e un cerc vicios daca chiar functioneaza asa atunci in vecii vecilor nu oputem scapa de virus ca mereu vor exista oameni la care exista in stare latenta si care o dau mai departe.Si atuncea cum? o sa existe vaccin pentru toti cei 7.5 milarde de oameni?

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

S-a zis, pana nu avem vaccin nu putem impiedica raspandirea, si mai devreme de 2021 nu va exista. In toamna cica SUA o sa scoata un medicament contra bolii, insa asta nu are legatura cu transmiterea, dar daca rezolva boala, e bun si ala daca ne-o luam. Insa sa vedem. Am citit ieri despre asta, in click sau libertatea, cred ca citau un medic.

Am auzit ca spitalul universitar (municipal) de aici din Bucuresti poate fi focar de invectie, 25 de medici si 75 pacienti sunt virusati.

Acum vad reluarea deci la ora 3 noaptea 8 aprilie miercuri pe antena 3 cum a explodat si in Arad treaba si ar fi a doua Suceava. O pacienta a murit acolo si abia atunci a venit testul ca era pozitiva adica cand era decedata.
In Suceava destule ambulante stateau in fata spitalului de infectioase si nu ii primea nimeni pe cei patru pacienti. Doctora se zice ca era in sedinta dar nu era in sedinta! Pai unde ajungem?
Si astia viseaza ca peste o luna sa inceapa copiii scoala, sa dea si exemenele in iulie auzi, adica evaluarea si bacu.

Alta minciuna ca virusu la caldura crapa, dar in mexic si ecuator mor oameni pe strada de corona. Ca sa nu mai zic ca, noi avem 37 grade temperatura, si cand intra in noi da tot de caldura, vara sunt 35 afara sa zicem, cum vine ca moare la temperatura chiar mai mica ca a noastra adica aia de afara?!

| Wr3nch a răspuns:

Sistemul lor imunitar e mai bun. Au virusul si il pot transmte dar nu se manifesta. Sunt multe boli virale care pot avea purtatori de gen, de obicei cam un sfert din toti cei infectati.