| WelldoneF9 a întrebat:

Cum pot afla daca am hsv1( herpes oral)? Nu de alta dar vreau sa scap de gandul ca probabil am luat chestia asta de la dentist, mai precis sa ajung la o concluzie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Herpes simplex este un virus pe care o data si o data in viata asta toti il luam, deci nu iti face griji prea mari! Este foarte contagios dar nu iti face mare branza.
Mai urat mi se pare ca cel care a inventat Aciclovirul -o substanta care doar trateaza nu si vindeca de acest virus, a luat premiul Nobel, nu era mai corect sa ia NOBELUL o persoana care a descoperit o substanta care sa vindece herpesul?
Pana atunci astept aceasta inventie, descoperire deosebita!
Buze fara coji si besici sa aveti!

| Yurisa a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar daca nu vindeca tot imi place Aciclovirul sad mi-a salvat viata sociala de multe ori

| Simpatic a răspuns (pentru Yurisa):

Spune-mi te rog cum ti-a salvat viata sociala? sa cred ca ai folosit aciclovir pe post de tratament anti-acnee sau cum?
stiu de proprietatile sale de a arde cand e aplicat pe piele, bine ars e mult spus.
poate ma salveaza si pe mine laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Simpatic):

Pai doar nu o sa ies in public cu ditai buba la gura laughing in doua trei zile imi trece folosind aciclovir laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Ce insinuezi, ca te-ai pupat cu dentistul, sau ai avut sex cu el?
Ca-i exclus sa-l iei prin instrumentarul dentar, odata ce sunt regulatii obligatorii de sterilizare, dupa fiecare folosire si nimeni nu se mai joaca cu asa ceva.

| WelldoneF9 explică (pentru Violleta2022):

Sa inteleg ca-i exclus sa iei hsv1( herpes oral) de pe intrumentalul ce nu este de unica folosinta? Vreau sa zic ca nici n-am vazut-o sa sterilizeze sau schimbe vreo unealta... Si din moment ce la doar doua zile de atunci mi-au si iesit bubite umplute cu ceva la coltul gurii, tinand cont si de faptul ca inaintea mea erau vreo cativa necunoscuti( si din ce scrie pe net multi au virusul acela si se transmite extrem de usor chiar si prin saliva lasata pe instrumentele dentistilor). Adica aspectul, durata de 2 saptamani de vindecare( totusi a ramas o mica pata rosa ca o cicatrice ca m-a mancat pe mine in fund sa le sparg si sa spal bine cu sapun), si faptul ca nu am mai facut ceva asemanator pana acum... As dori eu sa fi fost o simpla buba dulce precum acelea ce majoritatea le faceam des in copilarie insa nu parea sa semene

| Violleta2022 a răspuns (pentru WelldoneF9):

Da, este ilegal si cumva imposibil sa iei orice infectie de pe intrumetarul medical. Tu nu ai cum sa vezi cum sterlizeaza ei intrumentarul medical, ca-i o camera speciala cu aparatura mare, unde se introduc toate intrumentele si se scot la inceput de tura, ca sa le aiba la indemana.
Ideeea este ca poti face puscarie daca infectezi pe cineva cu vreun virus si acela te da in judecata, asa ca, nimeni nu se joaca de-a uscaria, ca sa-ti dea tie un herpes.
Herpesul se poate lua si daca ai baut apa dintr-un pahar de la vreun vecin, prieten, sau afara si acel pahar era nespalat cu detergent, fiind infectat in prealabil de un oarecare care avea herpes la gura.
Herpesul nu trece, ramane latent in corpul tau de acum inainte, pe veci, paa ce se reactiveaza in anumite conditii.
Daca unul din membrii familiei tale a avut in trecut herepes, cel mai probabil l-ai luat de la acel membru.
Am vesti proaste pentru tine, acea "buba dulce" e care o mentionezi aici si pe care o ai din copilarie, nu este altceva decat herpes. Deci, tu ia virusl in corp, de cand erai f mica si uite ca se tot re-activeaza, cand sistemul au imunitar este scazut.

| WelldoneF9 explică (pentru Violleta2022):

Cauta pe google imagini "impetigo" care inseamna buba dulce pentru a vedea si tu cum arata unul. Nu se aseamana cu ceea ce mi-a iesit mie recent la gura. Si de unde pana unde stii tu cum sterilizeaza femeia aceia instrumentele? Ii un cabinet mic de o cameruta inghesuita si un hol de asteptare... Nici n-are aparatura de sterilizat, dar presupun ca avea niste solutii pe care sunt 100% sigur ca le folosea doar odata pe zi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru WelldoneF9):

Daca nu avea apatura de sterlizare nu primeaza licenta de functionare de la Sanepid! Asadar, nu vorbi in necunostita de cauza, ca nu risca nimeni sa faca puscarie, din cauza utilizarii ustensilelor nesterilizate.
Daca ai dubii, da-o in judecata, sau fa plangere la Directia de sanatate.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să îl iei de la un cabinet stomatologic.

| alina2k18 a răspuns:

Te testezi pentru herpes simplex- analiza din sange
https://www.synevo.ro/profil-virus-herpes-simplex-hsv1-hsv2-anticorpi-igg/

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Spune-mi si mie la ce ajuta acest set de analize atata timp cat nu exista o calea de a elimin acest virus? Care poate sta latent (neactivat) si toata viata in organismul purtatorului.
Parerea mea bani aruncati degeaba, nu am auzit pe nimeni sa moara de la herpes simplex.

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Herpesul poate fi si ocular si genital.
Daca o femeie insarcinata are herpes genital pot exista urmari grave, daca este transmis nou nascutului poatee duce la deces.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Da,dar noi vorbeam despre hsv1 deci hepesul oral

| Goete a răspuns:

Daca crezi cu adevarat, AI!