| UnNumeScurt a întrebat:

Cum pot avea un ten perfect ca baiat? Gen sa am pielea perfecta pe fata, fara puncte negre pe sub piele si alte mici imperfectiuni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Intai iti voi vorbi despre cum sa iti protejezi pielea iar apoi despre cateva produse pe care ti le recomand, desigur esti binevenit sa cauti si recenzii ale acelor produse ca mai apoi sa le achizitionezi.
Dupa cum poate stiai sau nu, inamicul numarul unu al pielii este reprezentat de soare intrucat razele UV duc la imbatranirea pielii si la aparitia petelor pigmentare, a ridurilor cat si la eliminarea elastinei si colagenului din pielea noastra. Solutia pentru ca pielea ta sa nu devina uscata si aspra o reprezinta utilizarea cremelor cu factor de protectie solara de 50 (FPS sau SPF), tin sa precizez ca o crema cu SPF trebuie reaplicata o data la cateva ore si uneori chiar mai des daca te expui la soare din plin. De asemenea alimentatia este extrem de importanta, iar aici ma refer la mese bogate in vegetale si sarace in zaharuri. Daca cumva fumezi, iti recomand sa te lasi de activitatea asta pentru ca este demonstrat dermatologic faptul ca fumatul ii rapeste pielii stralucirea. Nici alcoolul nu este mai prejos de tigari, asa ca ai grija in ce cantitate il consumi. Un alt mod in care iti poti ajuta pielea sa radieze il reprezinta curatarea si hidratarea iar aici iti recomand si un gel de curatare pentru ten normal/gras de la Elmiplant cu denumirea de : Detox. Gelul este 100% din carbune natural si este un produs antipoluare, perfect pentru mediile urbane in care ne ducem traiul zilnic. Pielea are nevoie de curatare cu produse blande care sa nu o irite, de doua ori pe zi, asa ca inainte sa folosesti un produs, verifica intai eticheta si vezi ce contine. Crema hidratanta ajuta super mult la protejarea pielii, asa ca aplic-o atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte. Eu folosesc de la Elmiplant o lotiune de corp cu acid hialuronic, foarte benefic pielii datorita proprietatii sale de a absorbi apa.
Antioxidantii au efect benefic asupra pielii, astfel iti recomand produsele care au in compozitie vitaminele C si E.
Acum sa trecem la produsele care te vor ajuta sa-ti mentii pielea in cea mai buna forma. In primul rand avem produsele The Ordinary, dar nu toate ofera acelasi rezultate pentru toti, asa ca intai testeaza-le pe mana si lasa-le sa actioneze asigurandu-te ca nu iti provoaca reactii alergice. De aici as recomanda serul cu acid hialuronic si serul cu niacinamida. Niacinamida este o forma a vitaminei B3 pe care tenul o adora, ajutand la diminuarea porilor dilatati, a liniilor fine si al aspectului neuniform al pielii.
Cam atat as recomanda de la ei. Bineinteles, recomand si produsele testate dermatologic cum sunt cele de la Bioderma, La Roche Posay, Avene.
Dupa cum poti observa pielea necesita o ingrijire de lunga durata, efectuata intr-un mod corespunzator, desi par multe lucruri de care sa tii cont, ele iti vor aduce pielea pe care ti-o doresti.
Sper ca te-am ajutat, nu uita sa fii rabdator cu pielea ta.

| Speranta12 a răspuns (pentru Sunshine123):

Tu chiar meriti funda!

| Sunshine123 a răspuns (pentru Speranta12):

Imi dau silinta sa ajut cat pot happy

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Baieti eu va propun sa va schimbati sexul inainte de aceste lucruri

| RAY a răspuns:

în 19 Septembrie | christine99 a răspuns:
Acelasi chestii ca si fetele, duh.

pai sunt fete nu sunt baieti, niste masculi feminizati

| Speranta12 a răspuns:

Nu te apuca sa iti scoti punctele negre, ca o sa ramai apoi cu puncte rosii si iritatii pe fata. Doar o sa iti maltratezi fața, nimic altceva.

Ca sa ai un ten frumos, trebuie doar sa ti-l cureti de minim 2 ori pe zi. Iti poti lua si niste dischete demachiante sau servetele demachiante cu care sa cureti fata un pic mai aspru si pe care sa pui ceva solutii de curatare a fetei, apa micelara sau pur si simplu sapun. (Dar sapunul iti va usca putin fata in timp).

Pe langa o curatare zilnica a fetei, mai conteaza si ce mananci, caci frumusetea vine si din interior afara. Daca mananci tot grasimi si dulciuri, fata ta va avea tot cosuri rosii si puncte de grasime. Asa ca bea multa apa pe zi 2-3 litri pe zi, mananca legume si fructe zilnic, fa miscare zilnic, schimba fața de perna sa fie mereu curata, nu mai pune mainile pe față si ai grija cu ce ti-o cureti! In rest, e destul.

| christine99 a răspuns:

Acelasi chestii ca si fetele, duh. Majoritatea cremelor si mastilor sunt unisex.

| morfeo a răspuns:

Punctele negre trebuie sa le scoti, ele nu ies altfel. Seara inainte de culcare le scoti, dupa care te speli cu apa calda pe fata, poti sa folosesti un tampon cu apa micelara sa iti cureti faţa.

| Raizing a răspuns:

Papa sanatos! fara -fast food -mec; etc!

[...] pielea barbateasca -e mai dura -ca- cea -a femei.Nu trebuie creme / alte tampeni happyEvita grasimile -etc!

| RAY a răspuns (pentru Raizing):

Am ajuns de tot rasul

| Raizing a răspuns (pentru RAY):

rolling on the floor da

| AntonioKepslo a răspuns:

Iti recomand sa combini maioneza de usturoi, cu putin ketchup si cu o lingurita mica de ulei vegetal si sa amesteci pana devine usor unsuros dupa care așează conținutul pe frunte si pe obraji si lasa asa in jur de 5-6 minute (max.) dupa doar 3 zile incep sa se vada diferentele, e un fel de masca. Folosesc de 2-3 luni si iti recomand cu incredere. Te salut!

| Speranta12 a răspuns (pentru AntonioKepslo):

Aia e un misto ce ai zis. Auzi ca maioneza cu ketchup pe față. -_- E bataie de joc.

| brokxy a răspuns (pentru Speranta12):

Eu era sa il cred laughing laughing

| Speranta12 a răspuns (pentru brokxy):

laughing