| axaa a întrebat:

Cum pot sa adorm mai repede? in ultimu timp nu am somn. ceva idei?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Te asezi in pat cu fata in sus si incepi sa numeri... 1 oitza, 2 oitze, 3 oitze...(am glumit)
bea un ceai de tei sau un pahar de lapte caldut, si nu bea coca cola, cafea etc.cu cel putin 3 ore inainte de culcare!
somn usor!

| AdY a răspuns:

Incearca sa te culci in fiecare zi la acceiasi ora pentru a adapta organismul la un regim anumit. Cind incerci sa dormi nu te gindi la nimeni si nimic, deoarece acesti factori iti strica somnul. Incearca sa faci ceva activitate pe parcursul zilei> 1. inveti mult si obosesti psihologic sau 2 faci sport si obosesti muschii.

| Mihaiii a răspuns:

Pai, culca-te cand iti este somn!

Asa mi se intampla si mie. Este ora 1 noaptea, iar mie pur si simplu nu imi este somn. Vine tata : Culcarea mai repede! Eu : Nu, nu imi este somn si punct.

Si stii de ce ii raspund asa? Pentru ca daca ma culc atunci cand nu imi este somn, stau cu ochii pe pereti pana imi vine somnu si pe langa asta nu pot sa dormn apoi toata noaptea. Asa ca culca-te cand iti cere corpul, nu cand vrei tu. Iar in caz ca vrei sa te culci sa te linistesti dupa o cearta, sau stiu eu ce altceva, fa-ti un ceai, caci te va linisti mult mai repede.

| BiiBiis a răspuns:

Incearca sa citesti o carte care iti place. Iti va obosi ochii si creierul si te va lua somnul. Partea cu sportul inainte de culcare e fals! Iti da mai multa energie noaptea. Eu fac sport 3 ore pe zi aproape, dar tot n-am somn seara si adorm greu. Poti incerca sa bei un ceai, laptele nu prea are efect. Si cel mai important camera trebuie bine aerisita, macar 10 minute inainte sa te pui in pat.

| Robert_2672 a răspuns:

Incearca sa faci ceva util in ziua respectiva, ceva care sa te oboseasca foarte mult, incearca sa faci un anumit sport care sa te extenueze.
Stiu ce spui, si eu am aceeasi problema, nu ma pot culca sub ora 1 noaptea si la 7 dimineata am scoala, stiu ca m-am obisnuit prost.
Dar eu asta ti-as sugera sa faci ceva care sa te oboseasca in timpul zilei, de preferat un sport pentru fete, poti sa incerci voleiul.
Sau poti sa incerci cateva zile sa te culci la 1-2 si la ora 6 dimineata sa te trezesti, iar a2-a zi seara sigur vei fi obosita, iti zic sa incerci.
Succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita te la un film inainte de culcare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar vad tot mai multi tineri ca au aceleasi simptome ca si mine, problema consta in felul urmator:m-am apucat de sport si vad ca functioneaza, seara sunt foarte obosit si adorm repede, asa ca daca nu aveti activitate faceti-va...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la calculator 2-3 ore si somnul vine imediat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

gandeste-te la ceva placut.citeste ceva. uitete pe geam pana adormi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA!
Si eu am avut problema acesta, adormeam pe la 2 dimieata si adoua zi, trebuia sa ma duc la scoala! La scoala picam de somn, dupa aceea m-am informat pe internet si am citit ca daca nu poti sa adormi trebuie:

-sa fii activa in timpul zilei
-seara, inainte de culcare cu o jumatate de ora (sau o ora) sa bei un ceai de tei indulcit cu 1-2 limgurite de miere, sau sa bei un pahar de lapte cal indulcit tot asa cu 1-2 lingurite de miere!
-sa citesti o carte de basm sau (povesti de adormit copii, indiferent de ca varsta ai, deoarece iti mai aduci si tu aminte de povestiile de seara care ti-le citea mama ta cand erai mica)

Sper ca ti-am fost de folos! pa! numai bine!

| sNukki a răspuns:

Sau ai putea sa iti iei niste somnifere.

| Alice mananca briosee◦◦ a răspuns:

Mananca ceva usor. Dulciurile si bauturile carbogazoase nu te vor lasa sub nicio forma sa dormi. Daca iti este foame cu adevarat bea o cana cu lapte si o paine prajita cu o ora inainte de culcare.De asemenea poti bea si un ceai de tei sau musetel.

Relaxeaza-te.Inainte de culcare asculta o muzica linistita sau citind o carte. Ai grija sa iti termin temele la timp. Daca le prelungesti pana la ora de somn mintea ta va ramane treaza.

Pregateste-te de culcare. I-a un pahar cu apa daca te trezesti din cand in cand sa bei apa.

O pozitie confortabila. Sprijina-ti gatul de una pe doue perne.Nu te inveli in cine stie de paturi si pilote!

Lasa grijile sa zboare. Daca ai anumite griji, gandeste-te ca iti pui problema intr-o cutie si o inchizi in dulap pana dimineata. Vei reusi sa fi relaxaata

Somn usor!