| Feyenooord666666 a întrebat:

Cum pot sa evit sa imi revina iar tartru?
Ca m-am cam saturat de detartraje.
Primul pas l-am facut, nu mai fumez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Un început foarte bun! happy
Cred că ce e important este periajul -- de 2 ori pe zi și foarte important cel de seară. Și folosește apa de gură. Eu de curând folosesc perie electrică - asta are o eficiență mult mai bună din toate punctele de vedere.
Ideea e să nu lași bacteriile să se adune, că ele dau (și) problemele astea.

5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Totul ar trebui să înceapă cu prevenţia blacii bacteriene. Aceasta se depune pe dinţi în mod continuu, imediat după igienizare, iar rata de îngroşare a stratului de placă poate fi doar încetinită şi nu oprită.

Regulile elementare de igienă precum periatul dinţilor după mese, utilizarea apei de gură, a aţei dentare nu ar trebui să fie mai puţin importante decât regula punctualităţii, spre exemplu. Din nefericire placa microbiană dentară evoluează spre tartru, iar singura metodă eficientă de îndepărtare în totalitate a plăcii este periajul dentar profesional.
Dacă tartrul nu este îndepărtat periodic, afectează şi ţesutul de susţinere a dintelui, nu doar gingia, toate acestea ducând la mobilizări ale dinţilor afectaţi şi, în final, la pierderea lor.

| Feyenooord666666 explică (pentru vocea):

O data la 6 luni periaj profesional la dentist. happy

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ata dentara zilnic, o poti folosi si in timp ce vezi un film, etc, cu timpul devine o rutina. Apoi te speli pe dinti, apoi apa de gura. La fel cum ne ingrijim parul, unghiile, corpul, asa trebuie sa ne ingrijim si dantura. Nu de alta dar e cam scump sa tratezi, mai bine previi. Ia-ti o pasta de dinti de calitate, nu te uita la bani fiindca nu o cumperi zilnic, si schimba periuta lunar, nu astepta 3 luni sau pana e uzata, nu o lua cea mai scumpa, mai bine schimb-o mai des. Si drojdia de bere este foarte buna pentru tartru, tine-ti un cub de drojdie langa pasta de dinti si spala-te normal cu pasta pe care pui un pic de drojdie.

| Kanajambe69 a răspuns:

Te speli pe dinti regulat (de doua ori pe zi) si folosesti ata dentara.

| medicine a răspuns:

Pentru mentinerea dintilor albi, poti utiliza o mixtura de carbune activ (facut pulbere) si ulei de cocos. Daca te vei peria ocazional cu aceasta mixtura (imediat ce apar pete sau se ingalbenesc dintii) vei vedea ca dintii devin albi. Freaca insistent acolo unde sunt pete. Nu incerca bicarbonatul de sodiu pentru ca irita gingiile. Alternativ, iti poti freca dintii cu interiorul cojii de banana.