| AsaMaCheama a întrebat:

Cum pot sa fac sa nu mai sforai (sa gem) e problema grava nu mai poate sa dorma cei din camera alaturata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, cei care sforaie sau gem in somn, sunt obezi sau foarte grasi, iar caile lor respiratorii sunt acoperite de grasime. ingreunand respiratia si producand acele sunete neplacute. Unii ajung chiar sa se sufoce in somn, oprindu-se respiratia.
Nu glumesc, principalul motiv al sfoiraitului este grasimea, dar mai poate fii si deviatia de sept nazal.
Un consult la un ORL-ist ti-ar spune exact care-i cauza si ti-ar da si solutii bune sa scapi de el.
Daca esti grasut, gras ori obez, atunci este ideal sa slabesti, si sforaitul dispare odata cu pierderea in greutate!

| AsaMaCheama explică (pentru Violleta2022):

Nu am probleme cu greutatea, doctoru zicand ca is putin sub media gretutatii

| CuriousStuff a răspuns:

Sa dormi intr-o pozitie in care gatul tau sa stea drept, nu dormi pe spate cu capul mai sus, sa nu-ti stea barbia in piept.
Inevitabil in somn te mai intorci, dar daca apuca sa adoarma cei din camera alaturata dupa nu o sa te mai auda, din pacate nu exista o solutie care sa dea rezultate 100%. Exista si operatii, dar de multe ori sunt fara succes.
Multa sanatate.

| AsaMaCheama explică (pentru CuriousStuff):

O sa incerc, multumesc.