| Andruza a întrebat:

Cum pot sa fac spagatul, roata dar cum as mai putea sa reusesc? Va rog ma puteti ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| eni a răspuns:

Doar cu antrenament.Depinde si ce varsta ai.Cand eram copil faceam tot feluri de exercitii intre care si spagatul, roata.Si am reusit.La varsta frageda se poate, ca si la gimnaste.Trebuie doar vointa.Succes!

| Marii a răspuns:

Iti trebuie antrenament.

| LNK a răspuns:

Prin antrenament. Trebuie sa faci exercitii cel putin o luna.

| albastrel a răspuns:

Eu sunt foarte elastica... fac spagatul fara probleme desi nu m-am antrenat niciodata... Incearca cate putin in fiecare zi sa-l faci OK si pana la urma vei reusii.

| viatadecacatt a răspuns:

Pai iti dai seama ca nu o sa reusesti asa dintr-o data"Ba deci eu vreau sa fac spagatul acum"laughing
Trebuie sa te antrenezi cel putin 1 luna doua ca sa reusesti chiar si mai multe decat spagatul, roata.ai putea sa te duci la gimnastica. eu una am fost de cand eram la gradinita si pana in rpezent.plus ca ma duc si la baschetbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi, sa ai incredere in tine. sa intinzi maine sa te balansezi si sa te lasi pe maine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate astea ar trebui sa-ti ia vreo 10 minute. Urmatoarele 20 le poti aloca pentru pregatirea sforii. Obligatoriu - saltea sau ceva paturi

1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cit mai spre exterior, piciorul din spate incerci sa-l duci cit mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cit mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinind genunchii intinsi. La inceput cit sa atingi solul cu palmele, apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stind in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercind sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc), astfel incit sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul. Dupa ce reusesti "performanta", roga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cit de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stind in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna linga fund. Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi; la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfirsit, incerci sfoara. Intii cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos; stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi citiva centimetri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu incerc sa-l fac si am vointa de al inavata pentru ca ma duc la dansuri sportive:X succesc.
sper sa reusim amundoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate cine a raspuns... pe pasi de la 1 la 6. eu am incercat si mai am 2 cm pana ajung jos. Nu a durat mai mult de 30 de minute. FUNCTIONEAZA. Incercati si voi! SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci o mica incalzire apoi trebuie sa incepi. mie ca sa fac perfect spagatul si roata a durat cam 2 luni dar daca ai facut gimnastica e totul foarte simplu.deci la roata trebuie sa nu te sperii e totul simplu. te lasi incet cu mainile in jos si ridici usor picioarele.insa la spagat trebuie sa te ajute foarte mult echilibrul eu acum pot sa fac spagatul cu mainile sus.toti ma intreaba daca am facut gimnastica dar nu am facut asa ca multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare zi exeseaza incearca sa stai 30 de secunde maxim in pozitia spagatului. Daca iti amintesti sa eexersezi in fiecare zi vei reusi in maxim o luna eu am reusit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te pot ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fiu sigura ca vorbim aceeasi limba: prin "spagat" inteleg sa stai cu picioarele in lateral, iar "sfoara" - unul din picioare in fata, iar celalalt in spate. Nu de alta, dar altii le spun invers Laughing

Pentru spagat n-am ce sfaturi sa-ti dau, ca si eu stateam ca pe dulap. Sfoara insa o faceam.

Incepi sedinta de mobilitate cu incalzirea - alergare, mersul piticului, ceva genuflexiuni, incalzire trunchi (rotatii bazin), incalzire genunchi si glezne. Toate astea ar trebui sa-ti ia vreo 10 minute. Urmatoarele 20 le poti aloca pentru pregatirea sforii. Obligatoriu - saltea sau ceva paturi Smile

1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cit mai spre exterior, piciorul din spate incerci sa-l duci cit mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cit mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinind genunchii intinsi. La inceput cit sa atingi solul cu palmele, apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stind in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercind sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc), astfel incit sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul. Dupa ce reusesti "performanta", roaga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cit de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stind in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna linga fund. Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi; la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfirsit, incerci sfoara. Intii cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos; stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi citiva centimetri.

La 18 ani am inceput si eu exercitiile; mi-au trebuit cam 3-4 luni sa fac sfoara complet pe stingul si aproape complet pe dreptul. Altii au reusit mai repede, iar altii mult mai greu - asa ca nu te descuraja Smile

Pentru spagat: din pozitia descrisa anterior (3), incerci sa te lasi in fata astfel incit sa atingi solul mai intii cu barbia, apoi cu pieptul, in timp ce iti tii talpile cu miinile. Indicat e sa te ajute cineva (impinsul de la spate :twisted: )
Ar mai fi si lucru cu partener: amindoi stind in fund, cu picioarele departate si sprijinite de cele ale partenerului, va tineti de miini si trageti alternativ de miinile partenerului astfel incit sa se departeze picioarele cit mai mult.
In final, incerci sa stai in spagat si sa te lasi cit mai mult. Asta cit mai mult timp posibil.
Personal, n-am avut mare succes la partea cu spagatul.

Ar mai fi si "fluturasul" (stind in fund, cu picioarele indoite - talpile lipite, aduse cit mai aproape de fund); dupa o incalzire serioasa poti sa rogi pe cineva ca din pozitia respectiva sa-ti apese genunchii spre sol. Atunci e momentul potrivit sa-ti atingi talpile cu pieptul (sau sa rogi pe cineva sa-ti impinga spatele pina reusesti). Exclamation Iti recomand sa nu incerci chestia asta decit cu cineva care a mai incercat inainte; nu de alta, dar daca ti se urca cineva cu talpile pe genunchi si face vreo miscare brusca, poti sa-ti rupi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin exercitii zilnice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sfoara" se obtine dupa exercitii zilnice (cand ai tu timp liber, bineinteles-dar, ar fi ideal de 2x/zi, dimineata si seara), executate gradat (deci, putin cate putin!), fara exagerari pentru. a obtine cat mai rapid rezultate-risti intinderi de ligamente sau chiar ruperi de ligamente-fereasca D-zeu!), cu o incalzire temeinica si prealabila a tuturor muschilor piciorului, pornind de la laba piciorului catre coapse.
Exercitii pregatitoare:
1.mers pe virfuri, mers pe calcaie, mers pe partea exterioara a labei piciorului, mers pe partea interioara a labei piciorului, rotirea labei piciorului inainte si inapoi, apoi acelasi lucru dar cu vf. piciorului lipit de sol;
2.genuflexiuni, cu talpa lipita de sol dar si varianta mai dificila, pe varfuri;
3. fandari spre inainte pe un picior, apoi pe celalalt (mainile pe sold);
4. fandari spre lateral pe un picior, apoi pe celalalt (mainile pe sold);
5. din pozitia asezat, picioarele cat mai departate, se apuca varful piciorului cu ambele maini apoi se incearca atingerea gambei cu capul;
6.la fel si pentru. celalalt picior;

7.de aici poti trece la executia propriu-zisa a "sforii", gradat.Atunci cind apare senzatia de durere, te opresti si mai continui data viitoare, asta pentru. ca, timp de citeva zile vei incerca si o febra musculara ce te va deranja un picut, putin cate putin vei avea si rezultatele dorite, trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi...Iti doresc mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rimplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa faci spagata fara incalzire ca vei face o intindere super nasoala eu cu o incalzire de 15 min maxim am reusit sa o fac in 2 zile depinde si cat de elastic esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, trebuie sa fii elastic deoarece nu ai cum a il faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot sa fac roata si nu am fost la gimnastica da spagatul nu pot sa il fac

| alexcool a răspuns:

Eu fac spaatul usor. am 10 ani dr drebuie sa aci exercitii ca sa reusesti. dar poti si fara ezercitii te lasi in fiecare zi mai mult si mai mult pana reusesti