| Ann000000 a întrebat:

Cum pot sa gasesc pacea interioară? Întotdeauna sunt anxioasa, chiar daca încerc sa găsesc motive pentru care nu ar trebui sa fiu. De curand am inceput sa iau sedativ pc pentru asta. Am fost diagnosticata cu anxietate acum 5 ani, si mi s-a recomandat sa merg la psiholog, insa am mers doar de 2 ori si dupa nu am mai fost din anumite motive.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

O pisica are orga$m langa geamul meu si nu pot sa dorm, viata mea nu e prea buna din punctul asta de vedere.

| Dintrebare a răspuns:

Cauta sa citesti cat mai multe lucruri pe aceasta tema. Si incerca sa inveti sa iti iei singura informatia pe care ti-ar da-o psihologul la terapie. Sa intelegi problema, sa intelegi de unde vine, ce iti provoaca anxietatea, etc. Sau, asa cum a zis cineva inaintea mea, sa mergi la psihiatru si sa ii spui ca nu poti merge la psiholog si sa rogi sa primesti un tratament sau o alta solutie.

| vasile2222 a răspuns:

Tine mai mult la tine. Gandeste-te ca esti foarte ok.
Incearca mediatia. Sau o activitate fizica - mers cu bicicleta, la sala, pe jos etc.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Salut.
Suferi de anxietate cronica avand în vedere ca suferi de atâta timp de anxietate si nu ai scăpat efectiv de aceasta problema.
Sedatiff pc sunt total ineficiente la tine având în vedere ca vorbim de o patologie nu de o stare, mai exact de o tulburare anxioasa.
Ai nevoie de pastile chimice dacă simptomele sunt severe.
Un medic psihiatru ar fi indicat și un psihoterapeut te poate poate ajuta sa tratezi mai eficient anxietatea.

| Bluestar15 a răspuns:

Buna, ar fi bine sa continui sa mergi la psiholog (daca nu te intelegi cu acel psiholog sau simti ca nu ajuta cauta altul cu care te intelegi ok si care simti ca iti ofera ajutorul de care ai nevoie) si recomand si mersul la biserica si spovedania, multi au depasit anxietati sau depresii in felul acesta. Ajuta si un stil de viata sanatos si echilibrat, gasirea unor hobby-uri, un grup de prieteni care sa te inteleaga, sa fie alaturi de tine si sa te ajute, eventual niste vitamine si minerale etc. Daca vrei sa discutam mai pe larg, da-mi un mesaj privat si ne auzim. Toate cele bune! happy