| Ch3ls3a91 a întrebat:

Cum pot sa imi indrept coloana? Mi-am cumparat un corset dar nu prea da roade. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar la chiropractician https://www.youtube.com/watch?v=hz-DpuMUnow ce noroc are cu bunaciuniile alea acolo

| sierra1 a răspuns:

Depinde cât de stâmbă e

| WhiteLife a răspuns:

Mai intai, este nevoie sa mergi la in medic, ca sa stabileasca ce boala e. In functie de cat e de grav, iti va spune daca te ajuta corsetul, sau daca trebuie sa faci exercitii fizice. Din cate stiu, corsetul te ajuta mai mult daca ai scolioza, la cifoza nu face cine stie ce. Si exercitiile fizice difera intr-o oarecare masura si este bine sa fii indrumat de un specialist cum sa le faci (si sa te ajute). Dupa aceea le poti face si acasa si iti va fi mai usor sa constientizezi cand ai o pozitie gresita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca toate perinile din pat si dormi intins pe spate. O saltea mai dura ajuta. Mai demult ii punea sa doarma pe scandura.
Nu mai sta mult pe scaun la calculator. Pozitia cocosat iti face mai rea situatia.

| AdrianaB1 a răspuns:

Încearcă exerciții pentru îndreptare a coloanei vertebrale. Pe google ai diverse opțiuni, care sunt sigură că funcționează. Mult succes!

| AnaQ a răspuns:

Încearcă sa faci exerciții pentru corectarea posturii, recomand exercițiile celor de pe platforma online Slimon.

| G7yama a răspuns:

Eu iti recomand terapie. Treaba cu spatele este destul de serioasă și daca nu iei măsuri la timp s-ar putea sa fie prea tarziu. Încearcă terapie sau ședințe de masaj si noaptea incearca sa dormi cu perna cat mai mica sau chiar deloc daca poti si patul cat mai tare. Sper ca te am ajutat