| wolfves a întrebat:

Cum pot sa scap de constipatie? De vreo 2 ani ma confrunt cu ea, ma simt balonata dupa ce mananc, cateodata mi-e putin greata. Recunosc ca nu prea beau apa, termin o sticla de 2l in 2-3 zile, nu fac miscare (as vrea sa fac in casa, nu imi place sa ies afara chiar zilnic) si nici nu prea mananc fructe si legume, mai mult carne (aproape zilnic). Nu stiu ce mancaruri din legume si fara carne as putea manca, nu imi plac unele din ele, am cam putine optiuni.
La doctor mi-a fost mereu frica sa merg, orice problema as avea pentru ca nu stiu ce imi va face si nu vreau sa ma doara sau sa ma simt ciudat. Mai ales la problema asta, nu vreau sa ma trezesc ca imi face clisma sau cine stie ce. Si probabil ca mi-ar face daca m-as duce, eu as vrea doar sa imi zica ce sa iau si atat, sa nu imi faca nimic. Problema s-a agravat in vacanta asta, inainte era mai bine pentru ca ieseam zilnic afara din casa, la scoala, si chiar mergeam la baie dimineata, chiar daca faceam putin si tare.
Ce sfaturi imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Seminte de in la fiecare masa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la doctor! Analiza este recomandata colonoscopia pentru a exclude afectarea colonului.
Analize de laborator: hemoleucograma, teste hemocult ( pentru depistarea eventualelor sangerari), potasiu, calciu, glicemie, creatinina. ( pentru a exclude o cauza metabolica), TSH ( escluderea afectarii tiroidiene),
Nu sunt analize complicate. Colonoscopia este un pic neplacuta dar nu este grea. Eu am facut de doua ori si mi-am dat seama ca este doar frica. Tratament pe internet nu exista. Constipatia cronica poate duce la necazuri mult mai mari:.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca stii foarte bine tot ce faci gresit, inducandu-ti conspitatia.
Nu crezi ca ar fi timpul sa faci ce trebuie, ca sa scapi de constipatie?
2 litri de apa pe zi, fructele proaspete si miscarea sunt vitale unei bune functionari a corpului.
Sa vezi ce nasol este cand apar hemoroizii extreni si interni.
Sa vezi cum este cand esti imbalonata, gata sa pocnesti. Disconforul si aspectul estetic sunt cumplite.
Si toate astea se pot rezolva, daca te autoeduci si faci ceea ce trebuie, ca constipatia sa dispara si odaat cu ea, toatel celelalte probleme pe care le genereaza.
Ce sfaturi mai astepti de la noi?
Vad ca stii tot ce trebuie sa faci, doar ca nu vrei sa le pui in aplicare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bea o cană cu ceai de soc sau un ceai de obligeană, in fiecare seară. Sau ceai verde/Sanye. Inainte de culcare poți să îți masezi abdomenul timp de 3 minute in sensul acelor de ceasornic, apoi alte 3 min in sens invers.
Poți incerca să mănânci in fiecare seară un măr crud, efectele se văd în timp, nu chiar imediat.
Și ar mai fi medicamentele de la farmacie (Laxativ Forte Natural, DulcoLax, Laxacutin, SennaLax etc)

Evită alimentele care cauzează constipația:
http://www.realitatea.net/......52443.html
http://unica.md/......nstipatia/

Alimente pe care trebuie să le consumi pentru a evita constipația:
http://stirileprotv.ro/......patia.html

In legatura cu clisma, poti sa iti faci si singură, daca chiar vrei, exista și la farmacie Clisma-Lax "un dispozitiv conceput pentru efectuarea de clistere de curatare a intestinului gros in mod usor, rapid, sigur si igienic"
http://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10021494
Nu uita sa citesti instructiunie inainte de utilizare.

Totusi ar fi bine să mergi la o consultatie, măcar la medicul de familie și vezi ce tratament iti recomandă. Don't worry, el nu iți face clismă! :D

| RobertMoon a răspuns:

Mănâncă seara la o ora două după cină o jumătate de grapefruit, iar dimineața ar trebui sa mergi la toaletă, și eu aveam problema asta și a funcționat. Și încă ceva, poate suna ciudat, dar după ce mănânc un croissant parcă are efect laxativ la mine după 10-15 min, nu știu ce conține, dar are efecthee hee încearcă și tu chestiile astea doua și vezi daca funcționează și la tine, încercarea moarte n-are

| Raven a răspuns:

Prima măsură pe care trebuie să o iei este să bei mai multă apă. Sticla aia de 2l trebuie s-o termini într-o zi, nu în 2-3 zile!
Dacă nu bei suficientă apă, organismul tău, din nevoia de a proteja organele vitale care au neapărată nevoie de apă (creier, inimă, plămâni etc), o retrage de unde consideră că nu e atât de necesară, de exemplu din colon. Din cauza asta ieși tare, din cauza asta te constipi. În plus, lipsa apei reduce peristaltismul care face ca alimentele să fie împinse de-a lungul tubului digestiv.

| Mircea08 a răspuns:

Nu te grabi cand mananci. Mesteca mai mult timp mancarea. Daca obisnuiesti sa asculti muzica sau stiri la TV in timpul mesei, nu mai face asa pentru ca iti indrepti atentia la ce asculti si uiti sa mesteci mai mult timp.

| shrink a răspuns:

Sa nu te duci la doctor! lasa, mai bine aici cu noi samani, vraci. Pe bunee?!

| Mad1 a răspuns:

Cateodata e bine sa bei si cate un ceai. Bea ceai de galbene

| mngzx a răspuns:

Dimineata che racoare, 2 pahare ghe apa reshe

| Alexandru_Alex_1990_SRJO a răspuns:

E simplu. Bea MULT MAI MULTA apă. Mănăncă foarte multe alimente bogate în FIBRE. (gasesti pe net alimentele bogate in fibre daca cauti) Pe lângă astea mănăncă multe prune, bea lapte și fă sport. Vezi scăpa de constipație cu ușurință.

| Burca54 a răspuns:

Pai cum vrei sa te vindeci? Batand din palme? Vad ca esti si tu constient de ce trebuie sa faci! Minimum 2l apa pe zi, FIBRE la greu, legume la mese, fructe intre mese ca gustari, compoturi, fara paine alba(alege paine integrala cu seminte), fara prajeli, paste sau alimente care constipa, mananca regulat si fii activ, nu trebuie neaparat sa mergi la sala, poti pur si simplu sa te plimbi 30 min pe afara si atat. Constipatia cronica nu trebuie tratata cu indiferenta ca poti sa dai in boli de colon nasoale, mai bine sa previi ceva decat sa tratezi. Du te la doctor ca te vei bucura in viitor!