Întrebare recomandată | xItsMe a întrebat:

Cum pot sa scap de paduchi? Va rog o solutie eficienta si fara batjocoreli crying... Mersi mult :*. Funda la solutia care functioneaza :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| deusfarm a răspuns:

Pedex sau parasidose - la farmacie; oricare dintre ele este eficient - il folosesti conform indicatiilor din prospect

| AndraNicoleta a răspuns:

Da-ti cu gaz, dar iti trebuie unul pur, nefiltrat. Nu stiu sa-ti spun exact unde il gasesti...incearca la benzinarie, poate ai noroc. Nu ti-as recomanda produsele cosmetice pentru ca sunt foarte puternice si iti ataca radacina parului. Crede-ma...am patit-o si eu si dupa cateva luni a inceput sa-mi cada parul masiv!
Aaaa si foloseste pieptan din acela special, si aduna-i cu el. Dureaza mult, insa este destul de eficient...si de natural.
Multa bafta!

| cristinapasager a răspuns:

Ca sa scapi de paduchi, alaturi de tratamentul pentru par, trebuie sa te speli bine si des, sa dezinfectezi hainele si sa fierbi lenjeria de pat si orice alt obiect textil cu care ai intrat in contact, sa faci curat si sa dezinfectezi casa pentru ca ouale de paduchi pot persista in jurul tau.

| Amelya02 a răspuns:

Incearca gaz sau petrol, sau du-te la farmacie si intreaba.

| Sabo94 a răspuns:

Dai cu gaz si dupa dai foc laughing

| Чернобыль a răspuns:

Lumea de zice gaz o sa ma enerveze.
Foloseste Parasidose.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchii si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul

| Artemis16 a răspuns:

Iti dai cu gaz lampant in cap si il ti 2 ore, apoi incepi sa te pieptani cu un pipetane impotriva paduchilor ( il gasesti la farmacii). sper sa scapi si eu am luat de la o colega nespalata... dar asa amn reusit sa scp de ei ..mai ales ca am si parul lungI don't want to see! baftaa:*

| StamateAlina1987 a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut probleme cu paduchi si a scapat cu un gel natural de la Thursday Plantation, pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai. Tratamentul de paduchi de la Thursday Plantation a fost recomandat de doctor pentru ca nu contine chimicale.

Uite un video de pe youtube, cum trebuie folosit gelul pentru a scapa de paduchi:

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| strazi1 a răspuns:

Daca esti baiat, te razi in cap si scapi, simplu, te duci la magazin iti iei o masina de tuns (cea mai ieftina) te razi in cap cu ea si dupa aia te duci la frizerie sa te "barbereasca" cu bic-ul si ai scapat gata. daca esti fata, e naspa ca ai parul lung si nu cred ca scapi, chiar daca te dai cu gaz si nu mai stiu ce bazaconii. SPER SA SCAPI. funda?

| RoxanaStan00 a răspuns:

Salut...iti recomand tot acest gel natural impotriva paduchi si lindini de la Thursday Plantation....cineva din familie a avut probleme si a dat rezultate.

| roxxxa a răspuns:

Paranix spray
http://www.farmaciastejara.ro/paranix-spray-p-4062.html sau incearca sa te speli cu gaz pe par

| MariaMary129 a răspuns:

Paranix,un spray cu care sa dai pe ranile cauzate de paduchi(parfum,body spray), gaz, spala-te pe cap de mai multe ori, ulei tea tree, pedex sau parasidose.

| georgicutz1 a răspuns:

Spala-te maaaaaa

| xItsMe explică (pentru georgicutz1):

Mars ba bou.le

| georgicutz1 a răspuns (pentru xItsMe):

Tu cum sula mea crezi ca ai capatat paduchi?

| isis21 a răspuns (pentru georgicutz1):

In primul rand ...paduchi poti sa ii iei si din autobuz sau din club sau alt loc ...nu neaparat ca nu se spala fata! in al doilea rand ar trebui sa stii ca cei care nu se spala si nu respecta igiena, sunt cei care sunt foarte saraci si nu au posibilitate, nu cei care au calculator si un trai decent!

| AdinaakaMorphie a răspuns:

Paduchii se feresc de mizerie, ei apar daca te speli de foarte multe ori pe cap.
Nu te mai spala o saptamana si dispar.Sau da-te cu gaz:d sau te speli cu sampon anti-paduchi:p
Bafta :*!
Spr sa scapi de ei >big grin

| DayanaDya a răspuns (pentru AdinaakaMorphie):

laughing Daa, se feresc de mizerie, dar daca nu-l speli aia mai mult se inmultesc findca ei depun oua si din ouale alea ies alti paduchi si tot asa pana numai scapi de ei si trebuie sa te tunzi 0 straight face.

| iuliannna a răspuns:

Pai mai intai te duci la farmacie si iei ceva pentru paduchi asta nu este o rusine se mai intampla sau poti sa te vopsesti eu asa am scapat si dupa am scapat si de oule pe care le aveam in par sper ca te-am ajutat

| Roxana_Buciumanu_1999 a răspuns:

Poti scapa cu solutia de la farmacie. se numeste paranix. iti omoara paduchi si ouale lor. Nu trebuie sa-ti fie rusine cand ceri la farmacie! E un obicei din batrani.paduchi ii fac cei nespalati de luni intregi...

| dede123 a răspuns:

Imi dau seama cum te simti eu am de la inceputul anului si tot nu am scapat de ei am incercat cu parasidose lotiune dar nu merge pentru a scapa de ei trebuie sa ai un piaptan cu dinti rari si trebuie sa te piepteni in fiecare seara macar juma de ora, te poti da cu petrol il aplici pe parul umed il tii 45 de minute apoi te speli normal sau daca esti fata si ai tai te lasa poti sa te vopsesti pentru ca vopseaua contine chimicale care ii omoara dar exista un risc si ti se poate irita pielea capului de la vopsea dar mai ales ai grija la petrol caci daca incepe sa te arda capu trebuie sa te duci sa te speli sa nu iti fie rusine pentru ca trec si daca imi dai adresa ta de mess iti pot da un folder pe care l-am facut cu tot felul de solutii

| Bellutzaaa a răspuns:

Da-ti cu gaz si dupa spalate cu sare si otet apoi te pieptenii cu pieptanul des! bafta sa scapii de ei!

| dienutza897 a răspuns:

Te duci la farmacie si ceri solutie pentru paduchi sau poti sa folosesti daca nu ai de mult timp sare cu otet

| winx89 a răspuns:

Pai... amesteca o lingura de ulei esentiala de eucalipt cu una de rozmarin si doua linguri de ulei de masline si maseaza scalpul cu amestecul obtinut, dupa care incearca sa il intinzi pe toata lungimea parului.Strange parul intr-o coada si acoperati capul cu o punga de celofan si apoi cu un prosop.Lasa masca sa actioneze aproximativ o ora.În cazul in care nu mai suporti amestecul sau ai usturimi sau arsuri spalate pe cap cu sampon si apa fierbinte. acesta este un fel de tratament care il stiu dar am auzit ca merge si cu spirt poti sa dai si cu spirt ....nah ce zici ee bun? sper bafta!