Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap sau sa fac mai putin vizibila o cicatrice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Asta ma intreb si eu am o cicatrice de la o arsura si nu cred ca mai scapam de ele sunt pentru todeauna, Eu de cateva zile mi-am luat un ulei Bio-Oil sa il folosesc sper macar sa fie macar mai putin vizibila daca nu scapad de tot. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa o ascunzi cu machiaj (cu fond de ten).
(Daca iti plac tatuajele poti sa acoperi cicatricea cu unul)

| Bogdan201739 a răspuns:

Incearca sa te dai cu fond de ten. Si sa nu o ai de loc nu ai cum.

| jasmin1rose a răspuns:

Bună!
Poţi încerca Unguentul de tataneasa. Am înţeles ca ajută la refacerea rapida a pielii dupa rani, arsuri, interventii chirurgicale etc.
Tataneasa este o "plantă-minune", folosită încă din antichitate.

| ZânaCinică a răspuns:

Simplu, faci una mai mare langa!

| anonim_4396 explică (pentru ZânaCinică):

Si cum scap de cicatrice mai mare laughing?

| mmmmm a răspuns:

Depinde de marimea cicatricei si de zona ei.Gandeste te ca daca ai o batatura la picior scapi de ea folosind o piatra ponce zilnic. Asta inseamna exfoliere. Acelasi sistem e si la cicatrici: exfoliezi pielea unde ai arsura cu solutii de exfoliere sau de curatare a fetei apoi aplici creme hidratante ( crema de galbenele e foarte buna in situatia asta).Pui machiaj pe zona ei (fond de ten/fard/pudra) sau iti faci un tatuaj creativ.