| FanGaming98 a întrebat:

Cum pot să tratez o unghie încărnată acasă? (este doar un pic roșu și doare doar când apăs tare). Nu pot să merg la medic și nu aș dori operație. Este cazul de operație? Pot trata acasă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Imediat după ce ai ieșit de la duș, caută cu unghiera sau o forfecuță ascuțită să tai acel colț de unghie care te supără.
O forfecuță găsești cam la orice supermarket.
După duș pielea și unghia sunt mai moi și este mai ușor de rezolvat.
Chiar dacă nu merge la primul duș, încerci și în zilele următoare. Eu m-am chinuit așa mai multe zile; dar am rezolvat problema asta în urmă cu mulți ani. De atunci nu mai îmi tai unghiile prea din carne, și nici încălțăminte strâmtă nu mai port.

| GoldenZenith a răspuns:

Foloseste tinctura de iod. Este f buna.

| StrongHeart a răspuns:

Ar fi bine sa dezinfectezi zona cu spirt, cat despre tratament, nu stiu.

| Kajun a răspuns:

Încerci cu unghiera să tai unghia din carne, dacă stai așa se poate infecta și poate fi mai grav.