Întrebare recomandată | DanielDesumoulins a întrebat:

Cum pot scăpa de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Psiholog + acupunctura. Nu lua medicamente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Ba BiuL tu raspunzi la toate intrebarile din 3 litere/cuvinte ca sa intri-n top 3, sau ce?! Nu te baga daca nu te pricepi.

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te baga daca nu te pricepi? Poftim? Am avut anxietate si atacuri de panica si am scapat cu ajutorul unui psiholog si a acupuncturii.
Eu cred ca tu vrei sa intri in ceva top caci raspunzi aiurea, raspunde omule la subiect si ajuta pe cel care are nevoie, nu te baga in seama cu mine ca nu ma intereseaza parerea ta de frustrat care nu are ce face numai sa monitorizeze raspunsurile mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Nu te supara, cine e in poza aia? rolling on the floor. Hai ca voiam sa ma cert cu cineva de mult. Acum pot scapa de Anxietate prin certuri ( sfatul medicului ) Cum dracu' sa scapi de anxietate prin acupunctura?! Acupunctura desfunda sinusurile. Iar psihologii...Nici nu mai zic. Trebuia cu siguranta sa fi avut o intamplare ce i-a marcat pe viata, de-aia s-au facut psihologi, ( nu zic motivul, nu vreau sa ma injuri rolling on the floor ) Apropo... Vrei sa vezi filmul "Psihologul psihopat"? Nu-i vrajeala filmul asta. Imi porti pica, h"a"î"â"ă"?

| Narcis2007 a răspuns:

Din cate stiu eu ar trebui sa faci lucrurile de care iti era frica si asa va disparea in timp

| valentingb a răspuns:

Daniel, adevărata terapie este cea psihologică, emoțional-cognitivă. Recomand pentru început cartea Daniel Goleman - Inteligența Emoțională (o poți găsi pe net gratis) pentru a înțelege de fapt ce simți. A conștientiza ceea ce simți este foarte important. A nu ști, e ca un întuneric și toată lumea se sperie de întuneric. Al doilea pas îl faci dacă nu poți rezolva problema de unul singur după ce ai citit această carte, anume să cauți un psihoterapeut în zona ta care să se ocupe de probleme de anxietate. În general cazurile medii-ușoare se rezolvă prin terapie.În cazul cel mai rău, dar nimic de speriat, fii fără grijă, vei fi îndrumat către un psihiatru, pentru a primi în ajutor medicamente foarte folositoare, pe lângă terapie. Dar asta se întâmplă rar la persoanele care așa ca tine, apelează din timp la un ajutor profesionist.
Dacă un lucru te neliniștește, între timp, o tehnică foarte bună e să cauți constant argumente împotriva neliniștii tale. Mult succes!

| george001 a răspuns:

Psihologia emotional-cognitiva este o vrajeala pentru oameni slabi si pentru americani care se plictisesc. Lasa vrajelile feminine, apuca-te de un sport de lupta! Rezolva treaba barbateste!

| Danişor a răspuns:

Salut! pai mergand la un doctor, psiholog etc... sa faci acupunctura, sper sa te vindeci si trebuie sa stai calm si sa uiti de probleme, ganduri etc

| SarahSa a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, are trebuie sa faci acupunctura si sa stai linistit si sa uiti de probleme si ganduri. happy

| Ozzz a răspuns:

Anxietatea, ca și depresia, se poate "vindeca" prin diverse metode, printre care motivația intrinsecă (proprie, de la tine) sau extrinsecă (din exterior, din partea unei persoane apropiate).
Anxietatea este o deficiență psihologică, nu este ca o boală fizică ce poate fi tratată cu medicamentele potrivite. Întrebarea ta este cam generalizată. Care sunt cauzele anxietății tale? Când au avut loc primele simptome ale anxietății? Dacă este vorba de anxietate socială, trebuie analizat mediul social în care te afli și care ar putea fi motivele ce cauzează starea de nesiguranță. Te rog să fii mai detaliat, nu pot să îți ofer alternative dacă nu știu exact despre ce este vorba.
Dacă ai nevoie de ajutor, poți să îmi trimiți un mesaj pe privat. Am avut depresie și anxietate timp de peste 4 ani, iar acum studiez psihologia. Ți-am oferit aceste detalii personale ca să nu te simți un caz izolat. Se poate întâmpla oricui, tu ai făcut cel mai important pas; acela de a cere ajutorul.

| DanielDesumoulins explică (pentru Ozzz):

Starea mea de depresie a început de mult timp, mai exact de la vârsta de 12 ani, în 2002, când ai mei au divorțat, am intrat într-o stare de izolare, nu mă mai duceam la școală, stăteam singur în casă tot timpul și nu aveam prieteni, aveam o stare de inactivitate și tristețe greu de imaginat. Apoi au venit altele mai grele, oricum, am simțit momentul în care anxietatea a pus stăpânire pe mine, chiar dacă eram copil, ceva la nivel psihic era în curs de schimbare.