| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de anxietatea generalizata? Am inceput sa tremur si in casa nu doar cand ies afara si vad oameni, sunt foarte afectat, iau tratament dar nu vad nici o imbunatatire.
Mi-e teama sa nu raman pe viata cu acest tremur.O sa incerc sa merg si la un neurolog sa vad ce imi spune. Psihiatrul mi-o zis ca se poate vindeca boala dar eu nu cred, toti se gandesc numai la bani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Probabil ai citit si tu, dar iti las si eu cateva info: http://www.tratamentanxietate.ro/......eralizata/ https://www.reginamaria.ro/......eralizata; https://www.nhs.uk/conditions/generalised-anxiety-disorder/treatment/; https://www.mayoclinic.org/......c-20361045

Daca ai fost la psiholog si nu te-a ajutat mai deloc inseamna ca nu a fost suficient de pregatit ori nu se descurca pe partea asta, cu anxietatea. E bine cand iti alegi psihologul sa vezi ce facultate, master a terminat, ce formare are, cata experienta, daca e recomandat sau nu de alti clienti.
Da, psihiatrul iti va da pastile, poate te vor ajuta mai mult.

De anxietate generalizata poti scapa, dar dureaza ceva sedinte de terapie fiindca nu poti bate din palme (din 3-4 sedinte) si esti din nou ok. Ma refer ca ai putea si tu singur sa scapi de anxietate daca se rezolva asa repede. Ia o foaie si scrie cauzele de la care crezi ca au inceput starile de anxietate si gaseste singur solutii pentru ele, ipotetice. Ceva s-a intamplat, a fost un eveniment care te-a marcat. Vezi pe Youtube ori filme cu oameni care au avut anxietate si le-a trecut. Mergi cu cineva din familie care iti e foarte apropiat (ex: tata, verisor, unchi) afara. seara sa te plimbi, in oras, in parc chiar si pentru 10 minute. Incetul cu incetul se vor reduce starile acestea. Cand simti ca intri in panica asculta melodia preferata ori una care da energie.
Incearca sa te relaxezi, vorbeste cu voce tare: ''Ok, s-a mai intamplat. Pot sa trec peste asta. Calm, calm, calm'' poate vor avea efect aceste vorbe.
E groaznic, stiu. Vrei sa iti controlezi starile, dar corpul nu te ajuta. Dar nu e imposibil, vei putea scapa de anxietate. Oamenii de afara nu sunt interesati de cei din jurul lor. Si daca se uita, ce? O sa isi vada apoi de drumul lor. Fii puternic, optimist! Multi sunt ca tine si cu ajutor sau nu, tot depasesc aceste obstacole. E foarte bine ca vrei sa fii ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Sedinte de psihorerapie nu am facut, dar o sa merg ca e grava situatia happy nu am cu cine sa ies afara toti sunt plecati in diferite tari, sunt singur cuc. mersi mult pentru ajutor happy

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg... Vezi tu, niste fosti colegi sau cineva cunoscut te-ar fi ajutat un pic. Sprijinul emotional conteaza mult pentru cei care au depresie, anxietate. De fapt, in toate conteaza afectivitatea. http://psihoterapeutul-tau.ro/psiholog-online/
*Pe Facebook e un grup ''Recomanda un psiholog'' are peste 1000 de membri. Vei primi recomandari de la niste oameni pregatiti.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scrie intr-un jurnal ceea ce simti, ce traume ai avut in trecut?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cu niste etnici mau jefuit de fapt doar unu singur din ei, dupa 5 ani am inceput sa am probleme.
Dupa aceea am fost la un dermatolog si mi-a pus un diagnostic inspaimantator suspect de sclerodermie iar eu credeam ca am boala aia, am facut in cele din urma niste analize si nu o aveam, diagnosticu mi la pus ca ii spusesem ca imi apar cicatrici pe fata din senin. apoi cu etnicii aia stateam toata ziua cu gandu ca o sa imi faca un alt rau, numa cu gandu acolo eram toata ziua.imi pare rau si acum ca nu l-am dat la politie cand trebuia sau ca nu mam razbunat pe el.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce etnici man, fi mai deschis fata de mine, nu te grabi cand scrii, nu reprima ceea ce simti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cu niste gipsy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce iti faceau acesti **gipsy**

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Doar unu din ei ceilalti incercau sa imi ia apararea dar ala era beat si bolnav psihic ...ma jefuit de tot ce aveam, a vrut sa ma si bata dar unu din ei s-a bagat. un fost coleg de clasa mi-a inscenat asta care de ceva timp nu l-am mai vazut.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ceilalti incercau sa imi ia apararea, nu toti suntem la fel, trebuie sa te auto controlezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toti se gandesc numa la bani.
Nu se gândesc toți numai la bani.
Dar la efortul de vindecare trebuie să contribui și tu, cu schimbarea stilului de viață, nu numai bazându-te pe alții, adică medici, medicamente.

| Donsavas a răspuns:

Anxietatea generală se trateaza doar la psihiatrie. Medicatia potrivita te va ajuta sa scapi de problema. Cere si o a doua parere la un alt psihiatru!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu stiu, interactioneaza cu mai multi oameni...

| POLINOM a răspuns:

Pai incearca sa iti faci o iubita sau niste prieteni, nu mai lua tratament ca nu te ajuta, totul se intampla in capul tau si numai tu te poti repara.