| Iuliana186 a întrebat:

Cum pot scapa de dependenta de dulciuri? Mananc zilnic, uneori in cantitati destul de mari si as vrea sa mai reduc din ele. Nu pot face asta brusc, dar vreau usor usor sa minimalizez consumul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, nu mai ai dulciuri in casa, nu le mai mananci

| Donsavas a răspuns:

Pofta de dulce indica si deficit de crom. Acesta iti poate taia pofta de dulce. Asta si menta. In caz de ti se mareste glicemia, sunt eficiente suplimentele de zinc in cazul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba poti sa faci asta brusc, cel putin daca nu-ti impui singura limite. Poti sa renunti la orice atata timp cat esti decisa si vrei sa faci asta, pur si simplu nu mai cumpara si nu mai manca ce ai deja.

Răspuns utilizator avertizat
| LoryC a răspuns:

Încearcă să consumi ceva care să îți scadă pofta de mâncare, astfel vei putea reduce și consumul de dulciuri. Te vei sătura mult mai repede și nu vei mai le vei mai mânca în cantități mari.
Poți încerca să bei cafea verde.