| Rosa27 a întrebat:

Cum pot scăpa de depresie? De ceva timp nu pot deloc dormi noaptea, iar ziua plâng de vreo 6-7 ori și nu mai pot face nici treburile casnice fiindcă nu îmi mai doresc nimic sa fac, nici cel mai mărunt lucru, doar plâng până îmi vine rău!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| qq30xx a răspuns:

Oricum depinde numai de tine, dar ai 2 variante:
1. Să lupți cu tine câte puțin și să realizezi că nu e sfârșit lumii și că mai poți face atâtea lucruri cu viața ta.
2. Psiholog, unul bun care sa nu îți facă mai mult rău și să te facă să înțelegi de unde pleca starea asta ca tu să poți să treci peste.
Aduna puzzel-urile și punele pe hârtie, o sa îți vina mai ușor să vezi perspectiva. Scrie pe un caiet tot ce îți trece prin cap că te ajuta sa exteriorizezi și să înțelegi anumite lucruri.
Hai că variante exista!

| Rosa27 explică:

Ba da, la mine e sfârșitul lumii în fiecare zi!?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa faci sport, pe mine ma ajuta sa nu mai plang toata ziua. Ajuta pe altii, socializeaza pe forumuri, grupuri

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să Îl descoperi pe Dumnezeu și credința îți va oferi alinare și vindecare în mod garantat.

| Rosa27 explică (pentru Nilsson):

Cam greu să îl descoperi pe Dumnezeu la 21 de ani.E o vârstă la care oscilez între bine și rău.

| Nilsson a răspuns (pentru Rosa27):

Tinerețea este perioada când se fac alegerile decisive în viață.
Opțiunea firească este să alegi binele, pe la vârsta ta și eu mă confruntam cu gânduri negre și îmi detestam viața, până când într-o zi am implorat ajutorul lui Dumnezeu.
La 25 de ani m-am botezat, schimbarea însă s-a petrecut mai devreme, acum privesc viața cu alți ochi, observ că mulți din jurul meu se plâng din orice și par copleșiți de temeri însă eu mă bucur de fiecare clipă și dacă mă supără ceva nu las în mine să mă consume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand ceai de sunătoare și sport făcut regulat și sa te descarci unei prietene în care poți avea încredere nu tine în tine fiindcă îți vei face și mai rău elibereazăte sau poți apela la un psiholog dacă depresia nu o ai de mult timp. Mai te poate ajuta sa asculți muzica sa citești o carte sa mergi undeva sa te recreezi sa vizionezi filme de comedie sau sa înviti niște prieteni la tine și sa va distrați având în vedere ca afara nu prea poți ieși. Trebuie sa analizezi de la ce o pornit ce ți o cauzat aceasta depresie.

| Rosa27 explică (pentru anonim_4396):

Nu am prieteni cu care sa ma distrez, desi as fi vrut ca doar is tanara.Nu am carei prietene sa ma descarc fiindca nu imi place sa imi fac prietene fete. Sport fac si degeaba, cartile ma plictisesc, muzica am ascultat de atatea ori, sa calatoresc nu am bani si nici cu cine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rosa27):

O sa îți găsești tu pe cineva ori la faculta ori unde vei lucra îți sugerez sa îți faci un iubit sau sa mergi la un psiholog cauza e ca nu prea ai cu cine sa ieși sa te distrezi sa simți viata eu de ex am de mulți ani depresie și cauza e singurătatea relațiile interumane
Ca să scapi de depresie trebuie sa înlături cauzele nu efectele ei, depresia ajuns întrun stadiu cronic nu mai poate fi vindecata doar tratata asa ca cauta ca soluții sunt

| Rosa27 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar si singuratatea ma ucide

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rosa27):

Măcar ști cauza cel puțin una dintre cauze happy

| doinamafteiu a răspuns:

Buna Rosa27,
Daca starile pe care le ai sunt atat de neplacute si iti afecteaza viata de zi cu zi, iti recomand sa consulti un specialist, psiholog sau psihiatru, impreuna cu care sa afli motivele pentru care te simti asa si sa dezvoltati o interventie terapeutica.
Consultul se poate efectua chiar si in aceasta perioada, fata in fata sau on-line, cum agreati impreuna.
Mult succes!