| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de durerea de masea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Pana a ajunge la doctor iti recomand - un fel de a spune "recomand" - sa bei 2 aspirine o data, apoi sa-ti cumperi Aulin si sa-l bei dupa prescriptia farmacistului, te va lasa durerea un timp, apoi cand iar te doare tare, mai bea 2 aspirine, asta in cazul unei infectii micute, aspirina va colecta puroiul, daca in 2 zile nu-ti trece durerea, va trebui sa treci pe antibiotice Amoxacilina 1 bucata la 8 ore, iti va trece fii sigur/a, dar urmeaza tratamentul dentistului asupra maselei cu pricina...bea pastilele cu mult iaurt sau lapte batut, asa nu te va supara stomacul, incearca sa mananci ceva inainte de a lua pastilele. Sanatate.

| marymaryanne a răspuns:

Fara prea multe pastile.iti spun un leacwinkingcurata un catel de usturoi si fai un varf si baga-l in urechea pe partea unde te doare maseaua.sadvei vedea ca merge.sanatate

| Incubus a răspuns:

Daca ai si gaura in dinte poti incerca cu antinevralgic direct in masea(bucati mici dintr-o pastila)eu asa am facut si dupa un timp nervul moare daca este afectat prea mult de carie dar nu te va mai deranja niciodata, pentru moment este bun si algocalmin iar daca nu este gaurita inseamna ca este ori de la curent (rezolvi problema cu putina vata cu spirt un urechia cu partea maseli)ori de la sensibilitate termica si rezolvi problema doar cu algocalmin sau/si antinevralgic inghitit, daca ai algocalmin lichid este mult mai bine ca este mai puternic (algocaminul calmeaza durerea si antinevralgicul curata si trateaza, iti recomand sa iei si in cazurile precedente)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la denstist, biz biz iti curata caria si-ti pune plomba.

| Foxylicious a răspuns:

Sa stii ca faza cu antinevralgicul in masea merge. Pe mine ma durea de o saptamana o masea ingrozitor. Am pus de doua ori o bucatica mica de antinevralgic si nu mai am probleme. Succes!