| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de grasimea de pe obraji, adica de "falcute"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Primul pas in pierderea grasimii din zona fetei este pierderea grasimii in general. Pe langa reducerea cantitatii de grasime este vorba si de reducerea cantitatii de apa retinuta in exces in tesuturi. In momentul in care o persoana tine o cura de slabire, de obicei fata capata un aspect mai ascutit si mai uscativ. Acest process are loc deoarece excesul de apa de la nivelul fetei dispare.

Urmatoarele sfaturi pot fi de folos pentru scaderea in greutate si pentru a avea o fata armonioasa, sanatoasa si tonifiata:
Bea multa apa

Pentru a te mentine hidratata trebuie sa bei multa apa. In fiecare zi ar trebui sa bei cel putin 8 pahare de apa. Pentru persoanele active si cele care se expun mai mult la soare cantitatea de apa ar trebui sa fie si mai mare, din moment ce ofera o protectie naturala organismului. Daca nu bei suficienta apa organismul tau va ajunge la concluzia ca nu ai apa. In acest fel corpul va acumula apa pentru ca tu sa supravietuiesti, si ca atare vei avea un aspect tumefiat. Daca bei suficienta apa vei elimina toata cantitatea in plus de apa, din moment ce corpul primeste suficiente lichide. Cel mai bine este sa bei apa simpla, apa plata. Sucurile sau bauturile cu zahar cauzeaza balonare.
Mananca fructe si legume

In fiecare zi ar trebui sa mananci cel putin 3 portii de fructe si legume. In afara de faptul ca vei consuma alimente cu mai putine calorii, dar vei sta departe de alimentele de tip junk food. Apa din fructe si legume te va mentine de asemenea si hidratata. Fructele si legumele au cantitati mari de fibre, care aduc sanatatii o multime de beneficii. In loc de o ciocolata ar fi de preferat sa alegi o salata de fructe care este mult mai sanatoasa. Totusi, alege cu grija fructele pe care le mananci. Bananele, strugurii si ananasul au multa fructoza, asa ca ar fi recomandat sa controlezi portiile pe care le mananci. Mai bine incearca sa consumi portocale, mere, fructe de padure si grapegruit deoarece au un continut redus de carbohidrati si contin antioxidanti.
Bea mai putin alcool

Nu conteaza daca e vorba de vin, coniac sau bere, toate sunt alcool. Cand bei alcool te deshidratezi si te balonezi. Alcoolul adauga de asemenea centimetrii de grasime pe burta si obraji din moment ce 1 singur gram de alcool inseamna 7 calorii. Cand bei alcool poti sa te gandesti ca bei grasime. Evita alcoolul daca nu-ti doresti grasime depuna pe abdomen.
Creste nivelul de calciu consumat

Daca iei aproximativ 1200 miligrame de calciu pe zi atunci vei avea rezultate mai bune in cura de slabire. Un studiu a demonstrat ca femeile care iau aproximativ 1200 miligrame calciu pe zi nu mai au sindrom premenstrual si ca nu se mai simt balonate. Asa ca nu renunta la produsele lactate in timpul curei de slabire, doar apeleaza la ele cu moderatie.
Arde mai multe calorii decat consumi

Aceasta este prima regula a unei cure de slabire. Trebuie sa arzi mai multe calorii decat consume, pentru a pierde kilogramele in mod eficient. Asa ca poti sa arzi aproximativ 250 de calorii prin sport sau sa mananci cu mai putin de 250 de calorii. Ar trebui sa reduci cu 500 de calorii in fiecare zi pentru a diminua cu 3500 numarul total de calorii pe saptamana si a slabi jumatate de kilogram. Daca vrei sa arzi 250 de calorii ar trebui sa iesi la un jogging de 30 de minute. Pentru a scapa de aceste calorii e suficient sa renunti la alimentele junk food si la cele grase. Incearca sa consumi alimente sanatoase pentru a ajuta muschii sa ofere corpului energia necesara.
Monitorizeaza cantitatea de sare consumata

Retentia de apa este afectata de sara. Iata de ce te simti insetata atunci cand consumi produse junk food cu mult sodiu. E posibil sa fi observant ca a doua zi esti balonata. Evita alimentele bogate in sare precum pizza, chipsurile si alte produse asemanatoare.de cate ori este posibil incearca sa mananci acasa si sa iti faci tu mancare. Nu folosi o lingura – mai bine ia sare cu buricele degetelor pentru a controla exact cantitatea.
Incepe un antrenament cu ridicat de greutati

Pentru a creste masa muscular e necesar un antrenament cu greutati. Pe masura ce masa musculara va creste, metabolismul tau va fi mai alert si vei arde mai multe calorii si grasime. Mai multi muschi echivaleaza cu faptul ca vei arde mai multe calorii cand faci exercitii cardio, si chiar si cand te odihnesti – din moment ce muschii sunt un tesut viu care necesita calorii pentru a supravietui. Daca vrei sa slabesti in zona fetei si sa ai rezultate bune, ar trebui sa ai grija cu alimentatia si sa mergi la sala sa ridici greutati si sa faci execitii de tip cardio.

Pentru a slabi in zona fetei trebuie in mod logic sa slabesti in general. Daca scapi de grasime vei avea un aspect mai zvelt, trasaturile vor fi mai frumoase – din moment ce grasimea si apa in exces au disparut.

Sursa: http://www.dieta-slabire.com/......a-faciala/

| puf1992 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. este okay depinde nu cred ca ti se vede asa de rau nu stiu fa sport si incearca sa slabesti