| Raduu a întrebat:

Cum pot scapa de matreata? Am incercat multe sampoane precum Head&Shoulders, Clear, Syoss, printre care si Revalid... dar nimic! Ce as putea face? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încearcă pe cel de la Farmec!
Pa, pa.

| Aliutza a răspuns:

Si eu am avut probleme cu matreata si am folosit tot felul de sampoane si tratamente impotriva ei. Mie mi-a disparut de la sine, intr-un moment in care m`am resemnat si am acceptat faptul ca n`o sa scap niciodata de matreata.
Acum imi apare ocazional, doar cand am probleme, cand imi fac griji serioase pentru ceva, cand ma stresez. Dar dispare tot de la sine, cam tot la fel de repede cum apare.
Matreata se face, in mod normal, de la iritarea scalpului. Daca nu iti atingi pielea capului, daca atunci cand te piepteni nu zgarii pielea scalpului (se intampla, involuntar, sa te zgarii cu pieptenele, cateodata), daca eviti sa te scarpini excesiv (matreata da o reactie de mancarime, enervanta), s`ar putea sa te ajute sa scapi mai repede de ea. De fapt, trebuie doar sa tratezi iritatia. Sau sa astepti sa se vindece de la sine, asa cum am facut eu.
Ca un sfat, ai putea sa mergi la Plafar si sa intrebi acolo.
Eu iti doresc succes!

| Delia a răspuns:

Un sampon pe baza de ketokonazol, cum ar fi Nizoral sau unul similar, cu aceeasi compozitie.La farmacie iti vor prezenta mai multe variante.E special pentru asa ceva.Eu am folosit Nizan, e mai ieftin ca Nizoral, dar are acceasi compozitie.Si a functionat.Dar intai sigur ca ar fi bine sa mergi la dermatolog.Bafta!

| Fishhh a răspuns:

Incearca Nizoral

| ButterflyEffect a răspuns:

Poate ar trebui sa te duci la un dermatolog. La fiecare problema e diferita, te-as sfatui sa nu incerci leacuri "babesti".

| 2122009 a răspuns:

Clateste-te cu ceai de musetel! Eu nu am pic de matreata. Merge garantat! big grin

| alexam_9916 a răspuns:

Clateste-te cu apa cu sare!

| roxanaroxy_5670 a răspuns:

Buna! si eu am avut probleme cu matreata.La inceput am folosit o solutie castelan incolor dar nu a dat roade de fapt a mers pentru o perioada scurta de timp.Se spune ca cei care nu au acnee au matreata mai multa asa ca am fost sfatuita de doctorul de fam.sa incerc samponul niozoral.E foarte foarte bun.Dar trebuie sa ai grija sa il folosesti dupa ce te speli pe cap si sa pui foarte putin. Sper ca la tine merge!

| roxanaroxy_5670 a răspuns:

Nizoral e foarte foarte bun