| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scăpa de o anxietate sociala care se manifesta horror,gen prin tremur in public? Am incercat multe tratamente și nu am reușit să scap,doar xanax-ul o ameliorează considerabil,dar nu inteleg de ce tocmai xanax din toate anxioliticile!? Efectiv îmi afectează grav viața socială și sunt constrâns să lucrez sa plătesc de unul singur totul in casa!
Părinți nu mai am așa că trebuie in stadiul in care sunt să mă descurc. Ce anxietate e asta de de manifesta așa horror? Efectiv îmi tremură capul când ies afara și văd oameni simt o frica nejustificata,emoții foarte puternice pe care nu le pot controla, a început să mă doară serios și în zona pieptului. Tratamentele sunt 0, psihoterapia m-ar fi ajutat dar nu îmi permit,ședințele sunt foarte costisitoare.
Cum pot scăpa de anxietatea asta? Mi s-a spus că e cronică,ce înseamnă asta că nu o sa mai scap niciodată de ea? Sau că ea că simptome este mai gravă decât cele care nu sunt cronice? Sunt ditamai omul și eu sunt inspaimantat când ies in public,tremurul acela nu îl pot controla mă face de râs,sa par nebun,îmi strică imaginea.Voi ați putea lupta cu așa ceva? Tremurul e vizibil asta e buba și mă vad ogramada de oameni,poate zice că sunt irecuperabil! Anxietatea asta sociala o am de câțiva ani,și mi-a afectat viața mai mult decât a făcut-o depresia într-o groaza de ani,aia o mai mascam,dar asta nu pot se vede și pe fata că sunt speriat uneori,crispat laughing exista ceva trucuri sa o ameliorez? Am observat că se ameliorează când merg pe strada cu mâinile în buzunar, dar nu pot sa merg așa la nesfârșit și să iau xanax, pastilele nu vindeca doar ajuta careva ore sa fi ok. Ce naiba sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Daca anxietatea e cronica inseamna ca e tulburare aka diagnosticat cu tulburare de anxietate si nu e pur si simplu "o stare". Nu e imposibil de tratat, faptul ca e "cronica" inseamna doar ca o ai de mult timp si ca e o stare constanta, nu trecatoare.
N-ai cu ce trucuri sa o ameliorezi, ci doar cu medicamente (care nu e chiar indicat) sau medic.
Pentru a "ameliora" anxietate pe langa faptul ca iti trebuie un stil de viata sanatos, trebuie si sa iesi din zona de comfort pentru a te obisnui, practic sa socializezi chiar daca nu vrei. Nu poti sa ai asteptari sa se rezolve ceva daca stai acasa.

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Mai ies cu un fost coleg prin oraș dar nu prea mai cunosc multa lume. Pai as face asta dar tremur,sa rada aia de mine?laughing Să mă facă nebun? Acum depinde că nu mereu se manifesta,doar când sunt stresat,uneori parcă nici nu o am. Mie mi jena și când ies afara că se vede tremurul ăla incerc maxim sa îl controlez laughing daca vb cu cineva mai rău ma ia tremurul rolling on the floor și atunci te întreb eu cum pot proceda? Eventual doar când sunt mai chill, dar deja multi au văzut că nu a ok din zona. Păcănelele mi au dat game Over, când rămân fără bani atunci mă rupe anxietatea, când am bani sunt ok, merg oriunde liniștit. Mă mir cum de mai îmi răspunzi după ce ți am zis sa mă ștergi de acolo laughing dar nu ne plăceam și era mai bine așa am considerat eu decât să îmi bat joc happy

| and0ra a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, eu nu prea am ce sfaturi grandioase sa-ti dau.
Cred ca stii si tu, dar "pacanelele" nu te ajuta la ABSOLUT nimic. Economiseste bani in loc sa ii dai pe prostii de genul. Daca ai anxietate si fata de lipsa de bani atunci singurul lucru pe care poti sa il faci e sa te angajezi. Eventual cauta-ti loc de munca unde nu trebuie sa socializezi foarte mult, daca asta te deranjeaza. Daca ai macar un prieten incearca poate sa iti faci unu prieten comun, intreaba-l de prietenii sai si iesiti in grup de 3-4, poate se mai deschid orizonturi asa. Sau fa-ti prieten la locul de munca, e mai usor sa te imprietenesti cu cineva care nu cunoaste absolut nimic despre tine. Cel putin mie imi e.
Iar de raspuns, eu nu am resentimente fata de nimeni. Nu consider ca mi-ai gresit cu ceva, nici nu consider ca ti-am gresit eu tie cu ceva. Asa ca nu am motiv pentru care sa evit sa iti mai raspund la intrebari happy

| anonim_4396 explică (pentru and0ra):

Ai dat răspunsuri mai folositoare decât alții în ani de zile laughing eu am studiat puțin psihologia și crede-mă că prin răspunsurile de azi m-ai uimit laughing nu sunt așa de " foarte utile" că știu și eu multe chestii fiindcă am citit multe despre anxietate știu că e absurd să mai joc la alea și știu că trebuie să lucrez dar nu pot sa dorm și să mă trezesc dimineața când merg la lucru. Doar bărbosul mai mă poate salva laughing m ai dezamăgit, eu știam că scorpionii sunt mai ai dracu, răzbunători, orgolioși laughing

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Pai la anxietatea lui e indicat tratament, altfel nu are cum. Nu merge, poate sa iasa in grup si sa faca orice, e o boala.
Ai zis si tu de tratament, e foarte okey ce ai zis.
Toate alea ce zici tu se fac dupa ce si-a mai ameliorat anxietatea, nimeni nu vrea un amic tremurand si cu o figura pe care se citeste ca e bolnav!
Cel putin cei sanatosi nu vor asta.
Asa ca sanse de socializare sunt mai mici.
Are dreptate, cand l-o vedea lumea asa, nu neaparat ca rade, dar il evita, da, zice ca asta e bolnav.

Se mai amelioreza cand se plimba, dar boala e acolo, nu e normal sa trebuie sa mergi 25 de ore din 24 ca sa mai dea putin inapoi.

Nici femei nici barbati nu vor unu om asa. Deci deja boala lui il izoleaza in mare parte. Ca mai iese cu fostul coleg e bine sia sa.
La munca se duce, dar daca nu dormi noaptea si esti rupt de oboseala ce faci? Hai, odata de doua ori merge, dar cand se acumuleaza oboseala ai pus-o.

Pe mine nu m-ar deranja sa-l am ca amic pentru ca si eu am avut anxietate si stiu cum e, chiar daca nu tremuram si nu aveam din aia sociala, dar daca eram sanatos, nu stiu cum vedeam treaba.

Cu un trat bun se rezolva si acasa, chimia din creier cand se indreapta, nu cont unde esti. Asa cum pe altii ii ia boala socializand, muncind, nu in casa! Te ia si la distractie fiind, si la locul de munca, debuteaza boala brusc uneori de nu te vezi.
Si treptat pe timp ce-si mai revine, automat va iesi din casa si va face n lucruri.
Deci hai sa o luam in ordine.

E usor sa zici "pacanelele nu te ajuta cu nimic", el e deja dependent de fapt, si dependenta de astea e o boala dupa cum zic medicii. El zice ca nu e dependent si ca baga cand vrea, dar este, ca altfel n-ar mai vrea sa bage niciodata.
Cu psihoterapie si cu o vointa de fier scapa, dar putini reusesc totusi.
Psihoterapie nu isi permite, deci e mai rau.

Adica sa o zic mai pe romaneste, daca nu trece de la sine cumva (daca trece de la sine trece orice ai face sau nu ai face, nu trece neaparat ca faci nu stiu ce), sau nu se trateaza, asa ramane.
Ce sa iasa cand el tremura si moare de frica printre oameni?
Si daca urca anxietatea aia, da in atac de panica, pai tu te joci cu boala?
Tu ai impresia ca daca mergea asa, se mai numea boala?
De multe ori multi nu stiu ce inseamna, o iau asa "aaa du-te si te plimba ca trece".

Si asa anxietatea sociala este frica ca oamenii te resping, ca rad de tine, etc, daca se si intampla, nu face decat sa se imbolnaveasaca mai tare uneori.

Dar sa incerce totusi, sa vedem daca poate iesi si asa mai departe. Oricum el stie tot ce ii zicem noi, doar ca nu poate aplica.
Stie ca trebuie prieteni, stie ca trebuie sa iasa, stie ca trebuie sa munceasca, deci ce zicem noi deja stie, stie ca pacanelele il distrug, stie si el sa aplice, dar tu nu vezi ca tot intreaba si nu se rezolva?!
Daca numeri intrebarile lui, cel putin cred ca 5 sunt de asta, e normal sa intrebe, ca nu stie ce sa mai faca, dar vad ca rezultatele-s zero, si daca rezultatele-s zero, nu-ti da de gandit?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

A dat raspuns bun andra, dar rezultate?
Trece timpul si nu vad si nu vezi ca se schimba ceva.
Intrebi si ti se dau aceleasi raspunsuri, ca oamenii nu au cum sa-ti dea altele.
Nu stiu ce sa zic, eu ti-am zis tot ce trebuia, andra ti-a mai zis si ea, dar e nasolie se pare.

Normal ca nu poti merge la infinit pe strazi, insa aia nu e nimic, nu e normal sa trebuie sa mergi in prostie ca sa mai dea putin inapoi.

Xanaxu ajuta insa risti sa dai in toleranta adica sa trebuie sa urci doza pentru acelasi efect, insa poate nu, depinde de noroc.
Ai vazut cum e un tratament? Te rezolva independent unde esti si ce faci si ce nu faci, deci vezi si tu care e drumul corect de fapt.
Ca nu xanax sau poate cu, pana la urma s-ar putea sa nu ai de ales!
Sunt oameni care ani merg cu xanax si n-au marit doza.
Si au preferat asa decat sa aiba viata distrusa.
Daca urci doza, e pericol, e grav daca ar fi asa.

Discuta cu un medic de xanax si vezi ce zice, ca oricum iti trebuie reteta verde ca sa-l iei daca nu ai pile la farmacie sau sa stii pe cineva care lucra acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu,e suficient și jumătate de pastila de 0.5, înainte luam și una întreaga și nu ajuta, am observat că mă ia somnul câteodată de la acea jumate de pastila și atunci anxietatea se diminuează foarte mult că și cum mi ar bloca gândurile alea nasoale din subconștient

| and0ra a răspuns (pentru Mosotti):

Mereu ma fascineaza cat de lungi raspunsuri dai lmao.

Faza e ca, nu am zis ca daca se "plimba" rezolva tot. Dar anxietatea e o boala care nu, nu se rezolva daca stai in casa si o tratezi. Anxietatea are nevoie de stimulare, pe care o gasesti socializand. Da, s-ar putea creea atacuri de panica daca e sa mergem pana acolo, dar nu i-am zis sa iasa in club si sa se imprieteneasca cu 10 persoane. Sunt pasi mici care trebuie facuti treptat, dar trebuie sa inceapa cu el. Cancerul, anemia, etc sunt boli pe care le tratezi la spital samd. Dar tulburarile precum anxietatea nu se pot trata doar stand acasa. Nu are cum sa ia medicamente, sa mearga la psiholog si sa asculte de el, dar refuza sa socializeze. Ca atunci nu se rezolva nimic.
Viata nu e roz, nu i-am zis ca daca iese afara ii trece anxietatea si se simte bine, poate se intampla ceva naspa si mai tare uraste dupa aia socializarea Dar pana cand nu are stimulare nu are termen de comparație. Cel mai important e sa mearga la medic. Dar si daca merge la medic, ce trebuie să faca in final e sa socializeze. Problema e ca anxietatea nu se rezolva cu medicul, el doar ajuta. Problema se rezolva cu pacientul.
Si da, sunt conștientă ca știe si el răspunsurile, răspunsurile nu se vor schimba daca trece timpul laughing Incerc sa dau raspunsuri mai diferite decat anterioarele, dar nu prea imi iese, aia e happy

| Mosotti a răspuns (pentru and0ra):

Aia e, si eu cand ma duc la doctor, daca vezi cat vorbeste, ar scrie triplu cat mine, ca nu poate zice in 2 cuvinte ce trebuie spus intr-o ora. Imi explica, si asa mai departe.
Oricum mie cat ar scrie cineva, daca imi place subiectul niciodata nu e prea mult.
Ma mir uneori ca unii se mira cat de multi se scrie (si pe alt forum unii scriu f mult, avem si aici 2-3 care scriu f mult), dar tot aia care se mira, citesc carti de 500 de pagini, pai cum vine asta?

Iar daca nu ii int subiectul, sa nu mai intre acolo.

Pai sincer raspunsuri asa diferite nu au ce sa fie, decat trat, psihoterapie si ce zici tu, sa mai iasa, sa faca una si alta.
Normal ca nu iti iese, ca altceva afara de cele trei variante fie una, fie combinate, nu ai ce zice, pe langa ca s-a mai zis de mai multe ori la celelalte intrebari.

La medic a fost si zice ca nu se poate rezolva, la psiholog a zis ca nu isi permite.
Deci...ce sa zic? Pai si problema cu pacientul trebuie sa o rezolve un specialist impreuna cu pacientul.
Vad ca el singur nu se descurca orice ai zice, as zice, si orice ar zice altii de aici.

Si o sa deschida o noua intrebare in curand, si noi ce sa zicem?
Eu inteleg de ce deschide iar intrebari, e un strigat de ajutor, insa cum poate sa iasa din asta?!

Gandeste-te ca e un puternic, bazat, aratos cat de cat, sanatos (era), si deodata se trezeste terminat si din terminarea asta nu mai iese orice a facut pana acum.
Ptr el e un soc.
Se mira "cum adica, eu care... puneam jos asa pe ala si ala, eram bun la bataie, etc, aveam prieteni, femei, cum e posibil sa? E un paradox".
De fapt el nu accepta problema.

Nu ii vine sa creada ca exista ceva mai tare ca el.
Si e normal sa nu ii vina sa creada dupa o viata de succese si sociale si fizice (confruntari castigate) si ce vrei tu, si gagici.

Dar nu vad cum iese din asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandurile alea-s fabricate de boala, xanaxul diminueaza boala si implicit si gandurile date de ea, nimic altceva, blocheaza boala, adica ce trebuia sa faca un tratament constant si mereu, daca nu erai rezistent la el.
Si asa disparea anxietatea orice faceai si unde erai.

0, 5 mg e okey de xanax. Te ia somnul, ca si sedeaza putin xanaxul ala.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Jumate de pastila de 0.5, puțin mă ia și îmi revin repede, de când am început sa slăbesc am multa energie nu am probleme
Oare o sa am rezistenta la toate tratamentele? De la ce vine rezistenta asta? Da, normal trebuia să mă ajute Seroxat și altele, dar nu m au ajutat deloc, decât venlafaxina pe depresie

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai in anxietate ai energie, nu e problema de energie, in depresie nu prea ai. Si bineinteles ca si slabirea adauga energie ca te misti mai usor.

Rezistenta asta la tratament daca stiam de unde vine, luam premiul Nobel in medicina. Nu se stie de ce unii oameni sunt rezistenti la tratament.
Pai eu nu cred ca ai rezistenta la toate tratamentele, dar daca tu zici ca nimic nu merge, ai rezistenta adica la tot ce ai incercat. Dar am vorbit degeaba cand ti-am zis de n ori ca nu ai epuizat toate tratamentele, dar n-am mai zis, ca nu are sens.
Nu stiu daca ai rezistenta si la trat care nu le-ai incercat.

De ex la nemti sunt oameni pe care nu i-a ajutat nici un tratament modern gen CIpralex, Seroxat, venlafaxina, duloxetina, si altele de genul, dar le-a mers un antidepresiv din anii 60 pe nume Tranylcypromine si care se gaseste acolo tocmai din cauza asta. E doar un exemplu, i-a ajutat si pe depresie, iar daca nu aveau depresie, pe anxietate.

Daca gasesti un medic ca lumea sa testeze si alte tratamente, iti da reteta, trimiti la firma FarmaExpres de la noi, ei iti comanda din UE, iti trimit acasa si platesti cand vine.
Si mai sunt 2-3 care nu-s la noi.

Desi mai sunt si la noi pe care nu ai testat, de ex Mirtazapina, are el efect secundar ca sedeaza si da pofta de mancare, dar nu la toti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De arketis ce părere ai?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Arketis e Paroxetina, e un anxiolitic si antidepresiv f bun pentru aia la care merge.
Arketis e Seroxat, e acelasi lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nici nu mai știu ce naibii sa incerc, cu xanax e ok dar nu o vindeca, mă ajută câteva ore și cam atât. Ideea e de ce xanax ajuta și celalalte nu ajuta sa mă calmeze, ce are in plus oare? De ce e singurul care mă ajută dintre o sumedenie?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi, nu se stie de ce unele medicamente merg si altele nu la cutare persoana, xanax nu are in plus, ci iti merge tie pur si simplu.
Celelalte la tine nu merg.
La altii poate alea merg si nu merge xanax.

La altii merge anxiar de ex care e din aceiasi familie cu xanax, si nu merge xanaxu, sau invers.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da dar eu nu cred că pastilele vindeca astfel de boli, după ce nu se mai i-au se recade. Prietenul tău nu a scăpat complet de anxietate, nu exista așa ceva, o mie de doctori îmi pot spune așa ceva și nu cred, cu astea te duci până pe lumea cealaltă

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate dar sunt 2 categorii de oameni:
1 - Care decad dupa incetarea trat cum zici tu.
2 - Care scapa dupa o perioada mai lunga de trat. De obicei astia iau boala din pripa si de aia pot scapa.

Exista asa ceva, eu am avut tangenta cu psihologi, medici, pacienti, stiu ce zic.
Uite ca prietenu meu a scapat, de 6 ani nu mai ia nimic, si e bine. Avea anxieatate de ajunsese sa nu mai doarma noaptea de ganduri, agitatie, facea atacuri de panica uneori, era sa cada jos pe la metrou, era gata gata sa nu mai poata lucra.

Dar pe ce baza zici tu ca nu exista asa ceva? Chiar sunt curios, eu macar zic dintr-o experienta de cam 20 de ani avand contact cu lumea asta. Ca ma duceam la psiholog la spital si acolo am vazut de toate, dosare, tratamente, etc.

Mai bine zi altceva, ca vulnerabilitatea nu dispare, asta da!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred pur și simplu,e părerea mea man
Ăla nu e pus în anumite contexte in așa fel sa ii producă anxietate, nu are dușmani, nu umbla cu dobitoci, nu se ia nimeni de el, nu iese noaptea din casa. Stai liniștit că nu ia dispărut complet, tot mai are el ceva frica dar nu spune adevărul 100% nu cred că de la pastile,acelea i au diminuat anxietatea și el exact in timpul ăla și o schimbat stilul de viață,o trecut la actiune, a ieșit din zona de confort, și asta la vindecat nu pastilele. Doctorii aberează, noi avem doctori foarte slabi pregătiți în orice domeniu în Țară, o fi câteva excepții care chiar sunt buni dar multi sunt sictiriți și praf

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca parerea ta e ca nu se vindeca anxietatea, aia e.
Bine, ai dreptate, il mai face pe el anxios vestile, scenariile rele, deci nu e complet okey prietenu meu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai eu ți am zis. Eu cu jumate de xanax uneori nu am deloc anxietate,sunt ca înainte.
Să aibă el câți dușmani am eu sa vezi că nu ar avea curaj să se plimbe de unu singur că mine peste tot și la orice ora. Deși simt frica aia teribilă,nici nu știu cum să o numesc,și tremurul ăla ( uneori,nu mereu) am mai mult curaj decât atunci când nu aveam anxietate, m-am bătut cu unul foarte periculos și de atunci mi am recăpătat încrederea de altădată. Eu sunt un fel de Alpha dar timid, tăcut, când mă enervez fac urat,dar foarte rar mă enervez. Sunt greu de citit,si unui psiholog i-ar fi greu să mă citească,pot deveni foarte imprevizibil daca chiar vreau,sa îmi depășesc cu mult limitele. Dar am devenit foarte indiferent de când am depresie,mi se rupe de tot,și dacă ar veni sfârșitul lumii mâine mi se rupe sincer! M-am făcut mai puternic pierderea mamei,eu credeam că o să mă rupa dar de fapt ma întărit,nu mai îmi e frica de nimeni. E bine că sunt foarte liniștit în viața de zi cu zi și nu mă i-au de nimeni,nu am treabă cu nimeni,dar cu bunătatea nu mai tine,am fost prea bun toată viața,iertător,și mi am luat-o rău,de acum in colo nu mai iert daca văd că cineva nu îmi dă pace,și are treabă cu mine.
Țiganul ăla are mare noroc,când mă vedea fugea,și omul e periculos,dar știa el ce știa,nu fugea degeaba,ăștia au noroc că sunt singur și nu prea sare nimeni pentru mine asta a fost norocul unor borați care m au deranjat.
Deci ala sa aibă câți dușmani am eu nu avea curaj să meargă pe unde umblu eu.
Din punctul meu de vedere la cum am analizat nu se poate scăpa într-o țară ca Romania de anxietate,când urci sus ierarhic,social,când îți merge bine de găsește un cocalar sa te atace,sau mai multi,deci e greu sa vindeci anxietatea într-o țară de cocalari,fiindcă periculol e la orice colt,uneori chiar prietenii te executa cum am pățit eu. Unul mi o făcut o fază foarte nasoala cu un tigan psihopat,deci de aia ți am zis tu ești norocos că ai prieteni in adevăratul sens al cuvântului,eu numai gunoaie am cunoscut cu mici excepții.
Și ție să îți meargă bine,sa fi văzut cu femei frumoase,mașină faina sa vezi cum incep hienele sa te atace din toate părțile.
In Romania e greu sa scapi de anxietate,mai ales cu preturile,cu tot ce se întâmplă. In schimb in altă țară unde oamenii sunt civilizați acolo ai șanse mari să scapi de anxietate,gen in Olanda, oamenii de acolo sunt de mii de ori mai educați decât Românii! Nici nu te cunosc, dar dacă te vad îți zâmbesc și te saluta, nu bârfe că la noi, numai bârfe avem in cap, toți se cred perfecți care bârfesc dar și tomberoanele alea fac exact același lucruri în taina.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai xanax iti merge tie, de aia esti ca inainte cand il iei, atunci ia xanax si vezi cum e, ia cumva sa te tina continuu starea aia, discuta cu medicul sa-ti dea o doza sa fi stabil.

Prietenu meu nu ar avea curaju sa iasa daca ar avea dusmani ca tine, insa nu s-ar ajunge acolo, ca el nu are anturaj din asta orice fata ar avea, nu are contact cu aia ca dusmanii tai, nu se intalnesc niciodata.

Un psiholog te citeste daca vrea si e interesat sa te ajute, ca asa cum citeste o carte de 300 pagini, te citeste si pe tine fara probleme.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Alcoolul poate ajuta în anxietate sociala?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajuta poate pe moment ca ia anxietatea la unii, dar nu e bun, ala e f nasol, ca vei urca doza pentru acelasi efect, si dai in altele.
Daca bei asa moderat si nu te imbeti, si iti ia anxietate, e okey, dar nu altfel!

26 răspunsuri:
| Badrock a răspuns:

Sper sa ne ajutam unu pe altul
Sunt în aceeasi situatie
De unde esti?

| anonim_4396 explică (pentru Badrock):

Ești băiat sau fată? Eu nu o sa mai joc la așa ceva în viața mea, de câteva zile nu mai am nici un ban, sunt pe ultimul episod laughing

| anonim_4396 explică (pentru Badrock):

Acum am văzut că mi-ai răspuns la o altă întrebare laughing credeam că ai răspuns la aia cu păcănele. Din Timișoara sunt!