| Gosh. a întrebat:

Cum pot scapa de ochelari intr-un mod natural?
Ma refer - fara operatie sau lentile de contact.
Port -3, 5 la ambii ochi si am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti scapa de ochelari decat la 18-20 de ani cand te poti opera cu laser. Nu exista metode naturale de vindecare a miopiei.

| tyana a răspuns:

Nu ai cum. Dar de ce esti impotriva lentilelor de contact? Incearca si ai sa vezi ca devii dependenta de ele.happyNu sunt nici foarte scumpe asa cum cred majoritatea oamenilor si iti ofera libertatea pe care o cauti.

| tyana a răspuns:

Revin cu o explicatie Ami.Ieri am discutat cu oftalmologul meu si mi-a spus ca operatia cu laser nu rezolva problema definitiv ci doar pentru o perioada. El nu mi-a recomandat aceasta operatie.De asemenea femeile care devin mame dar au miopie -4 trebuie sa li se faca cezariana pentru ca nasterea pe cale naturala le poate produce dezlipirea retinei.Am inteles ca si la dioptrii mai mici medicii nu risca desi altii au alte pareri.Asta ti-am spus-o doar informativ pentru ca esti femeie.Mai ai pana sa devii mamicahappy.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu ai nici o sansa decat operatia cu laser dupa 18 ani.

| SunShine_3102 a răspuns:

Eu am scapat mancand morcovi timp de 1 luna de zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod natural, vezi draga imi pe www.renuntalaochelari.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Purtarea lentilelor de contact la copii reduce in timp numarul dioptriilor. Operatiile de reducere au reusita mare.
Renuntalaochelari.com - exercitii de micsorare a dioptriilor si sa stiti ca sunt si alte metode, cautati pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare, am 14 ani, port ochelari - 1, 50 la ambii ochi si nu pot sa port lentile de contact deoarece practic baschet si mi-e greu si cu lentile.Medicul mi-a spus ca se pot sparge daca primesc o minge in fata. Ce as putea face sa scap mai repede de ochelari:-s?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opereazate cu laser daca ai bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti scapa, prin multe feluri naturiste.

| shortcake a răspuns:

Nu poti scapa de ochelari pur si simplu, din pacate. Operatia cu laserul se face numai dupa 18 ani si dupa ce iti stagneaza dioptriile (pentru un an sau doi), eu asa stiam.
Lentilele de contact sunt totusi o alternativa buna.Cunosc multa lume care poarta si este multumita de ele, asa ca poti sa incerci, nu sunt preturile chiar atat de exorbitante happy.

| Raul4825 a răspuns:

Salutare!

Eu mi-am vindecat vederea tot in mod natural multumita domnului Daniel Dinu al carui site este: http://vedereperfecta.com/

Prin alimentatia corespunzatoare pe care am adoptat-o si prin exercitiile si obiceiurile sanatoase si folositoare ochilor folosite zi de zi intr-un anumit interval de timp pentru minim 15 minute a facut ca in mai putin de 9 saptamani sa-mi renunt la ochelari!

P.S: Nu fac reclama, ci recomand celor care au probleme de vedere pentru ca si mie mi-a recomandat cineva. O fac din pur altruism. Nu-mi iese niciun castig din asta :)