| Henesis a întrebat:

Cum pot scapa de pistrui pe cale naturala? ajutati-ma va roog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Suc de lămâie, pentru albire Folosită pe timp îndelungat, lămâia albeşte pielea şi atenueză pistruii. De două ori pe zi, aplică suc de lămâie direct pe zonele unde pistruii sunt vizibili, evitând zona ochilor, şi lasă să acţioneze timp de 15 minute. Creează-ţi propria mască naturală Pe lângă efectul de atenuare a pistruilor, măştile naturale îţi vor înfrumuseţa şi catifela tenul. Alege ingrediente care îţi sunt la îndemână, precum roşii, castraveţi, ridichi, mere, căpşuni sau piersici. Îndepărtează seminţele, apoi rade sau pasează ingredientele. Adaugă câteva picături de ulei vegetal şi amestecă. Dacă ai tenul gras, înainte de aplicarea măştii, curăţă faţa cu suc de lămâie. Aplică apoi amestecul şi lasă-l să acţioneze timp de 15 minute. Spală faţa cu apă călduţă şi aplică o cremă hidratantă, cu factor de protecţie. Repetă procedura de câte două-trei ori pe săptămână. O altă metodă este să amesteci în crema ta preferată de faţă ulei de schinduf sau suc de lămâie, rădăcină de pătrunjel, ceapă sau castravete Aplică acest amestec dimineaţa şi seara. Iaurtul, un exfoliant blând Acidul lactic conţinut de iaurt, smântână sau de laptele acru acţionează ca un peeling, exfoliind cu blândeţe pielea. În fiecare seară, spală-te pe faţă cu lapte acru sau aplică un strat de smântână, pe care îl laşi să acţioneze timp de 15 minute. Îndepărtează-l apoi cu un prosop, fără să clăteşti. Foloseşte creme cu factor maxim de protecţie solară Pentru a preveni apariţia unor noi pistrui trebuie să eviţi expunerea prelungită la soare. Mai ales vara, este bine să porţi pălărie şi să stai cât mai mult la umbră. Cu 30 de minute înainte de a ieşi din casă, aplică o cremă cu factor de protecţie mare. Această cremă este indicată şi dacă foloseşti tratamente cosmetice sau dermatologice, care îţi cresc sensibilitatea pielii la razele UV

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incepe prin a-ti prepara o infuzie de soc, pe care o vei folosi dimineata si seara pentru a curata tenul. Dupa ce te-ai sters cu aceasta infuzie, asteapta sa se usuce si apoi clateste cu apa calduta. Infuzia de soc poate sa fie alternata cu infuzie de patrunjel care diminueaza pistruii precum si petele maronii de pe fata si pe care o vei aplica in acelasi fel, lasand-o mai intai sa se usuce.
Te pup!