| SilentRain a întrebat:

Cum pot scapa de pofta de zahăr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Inlocuind cu fructele sau sa iti faci prajituri in casa cu Erythritol ori Stevia (mult mai sanatos decat zaharul de masa, folosit de majoritatea)

| SilentRain explică (pentru MihaelaDart):

Nu prea funcționează fructele, mai ales cand sunt stresata

| MihaelaDart a răspuns (pentru SilentRain):

Ba functioneaza, daca vrei sa le accepti in alimentatia ta. In loc de un croissant, cumpara struguri sau banane. Sincer, si eu de cate ori am trecut prin stres in viata si ma gandeam daca mananc x voi aduna kilograme in plus si greu se vor da jos, asa ca cat dau me dulciurile din comert iau 2-3 kg de fructe si le savurez la un film. Cu ambitie poti, fara, niciodata nu poti trece peste aceste pofte!

| Nemessys a răspuns (pentru SilentRain):

Oare chiar atat de mult rau iti faci daca din cand in cant, adica pentru inceput o data pe saptamana, mananci 4 cubulete de ciocolata de exemplu? Ideea este ca corpul s-a invatat atata timp sa-i tot oferi zahar. Nu poti trece de la cantitati exagerate de zahar, la 0 asa deodata. E la fel ca si tigarile. Si in plus, corpul are nevoie de toate, chiar si de zahar. Cica cantitatea maxima de zahar este de 4 g pe zi. Deci o ideea de a renunta la el de tot, nu cred ca ar fi una buna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu pot doar daca mananc fructe. Altfel, daca nu beau suc, caut ciocolata. Dupa ce mananc ciocolata, vreau apa minerala (carbogazoasa). Tot acolo ajung laughing

| Celcestietot a răspuns:

Nu scapi, pur si simplu happy.

| Frank51 a răspuns:

Mananci mancare inainte, apoi nu poti manca foarte multe dulciuri, sau incepi sa faci sport.

| aXy99 a răspuns:

De ce ai face asa ceva?

| SilentRain explică (pentru aXy99):

Nu vreau sa fiu o batoza

| aXy99 a răspuns (pentru SilentRain):

Cand iti e pofta de ceva dulce, bea apa. Multa apa.
Inlocuieste dulciurile cu ceva sanatos, spre exemplu fructe sau orice alt tip de mancare care iti place (si nu e bogat caloric).
Foloseste indulcitori alimentari (dar unii care sa nu fie nocivi, spre exemplu stevie).

| Ineys a răspuns:

Just do it. De maine si eu sunt hotarat sa renunt la tot: Ciocolata, prajituri, sucuri, chipsuri, tot tot. Doar mesele principale ale zilei si fructe. O sa fac tot ce imi sta in putere. laughing

| SilentRain explică (pentru Ineys):

Exact asta am spus si eu ieri, si nu a funcționat *de maine*trebuie sa înceapă de acum si sa nu aștepți ziua de maine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scăpa de stres și atunci nu o sa mai simți nevoia mereu de dulce sau încearcă sa reduci progresiv. Cum sa scapi de stres? Sportul făcut regulat te va ajuta nu doar ca te ca ajuta mental dar o va face și fizic

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Sunt de opinia ca nu ai cum sa scapi pur si simplu de pofta de zahar, deoarece avem nevoie de glucide pentru a supravietui si a ne indeplini sarcinele zilnice. Insa, conteaza de unde ne procuram acest aport de glucide, adica din fructe sau anumite ciocolati (cu masura, bineinteles).

Succes!

| thepinklady30 a răspuns:

Incearca sa faci ceva care iti distrage atentia. Spre ex, eu alerg.