| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot surzii sau surdo-muții să-și coordoneze mersul, mișcările? Știu că urechea are și rol în echilibru, de aceea întreb.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Otolitele dinauntrul urechii ajuta la echilibru, nu timpanul. Timpanul doar pentru auz. Deci dacă timpanul e afectat, nu va fi afectat echilibrul. Plus ca o importanță mare pentru echilibru o are si creierul mic, sau cerebelul. Iar în legătură cu mișcările, tot creierul este responsabil.

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu e stricata toata!

Si de ce pierzi timpul oamenilor cu intrebari din astea din care nici tu nici altul nu are cum sa castige nici macar o paine?

| anonim_4396 explică (pentru RxTx):

Eu nu pierd timpul, doar vreau să aflu informații, de aceea și pun întrebările.
Cine vrea răspunde, cine nu, nu.

| Denisa0954 a răspuns (pentru RxTx):

Bravo ei ca ii merge mintea sa întrebe astfel de lucruri. Bravo ei ca vrea sa învețe.
De ce mai esti pe site-ul asta daca parerea ta e ca iti pierzi timpul? De asta esti aici, sa ajuți oamenii. Dacă nu poti, foarte bine. Nu te astepta sa "câștigi o paine" răspunzând la alte intrebari, daca astea care pun un pic mintea la contributie si necesita anumite cunostinte nu iti plac.

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Cine te pune sa citesti sau sa comentezi daca nu te int subiectul?!
Auzi "pierzi timpul oamenilor" ca si cum ii obliga sa raspunda, esti culmea. Raspunde cine doreste, si cine doreste si raspunde nu considera pierdere de timp, deci te rog abtine-te sa fi si offtopic mai ales.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RxTx):

De ce pierzi timpul oamenilor cu raspunsuri din astea din care nici tu, nici altul nu are cum sa castige nici macar o paine?

| seth2016 a răspuns:

Daca este afectata urechea interna pot sa existe si tulburari de echilibru.

Altfel, persoanele hipoacuzice sau surde nu au probleme cu echilibrul. Invata mersul poate mai greu din cauza lipsei stimulilor verbali si a unora afectivi. Psihomotricitatea se dezvolta normal.

Daca apar probleme de echilibru, coordonare, in functie de cauza, tratamentul este medical si/sau psihopedagogic. Pentru persoane cu tulburari vestibulare exista terapii speciale cu diverse denumiri: kinetoterapie, reabilitate sau reeducare vestibulara.

| IzaBella10aug a răspuns:

Păi urechea o are, doar că ea nu mai funcționează!