| perversa098 a întrebat:

Cum poti face acpendicita? Cum iti dai seama daca ai apendicita? Trebuie operatie pentru asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu stiu cum faci.
O sa simti o durere foarte mare pe un picior si o stare de semi paralizie.
Da te opereaza sa scoata toata zona aia injectata. Se umple un mic mat si pocneste.

| ziftode a răspuns:

Cum iti dai zeama: te doare in partea dreapta jos a burtii DE ITI VINE SA MORI

cum poti face apendicita, nu ai facut operatia si mananci fara sa mesteci diverse chestii care nu se pot digera (cum ar fi seminte de ardei gras)

trebuie operatie, DA! sau... MORI... PE BUNE!

| Laura927 a răspuns:

Toti avem apendice un intestin sa ii zicem asa nefolositor, nu foloseste la nimic.
cu totii putem avea apendicita boala pe care o face apendicele care deja este in corpul nostru.
Cand ai apendicita stii sigur pentru ca doare dar rau rau si trebuie mers la urgente petru ca odata ce s-a declansat apendicita poti ajunge sa faci peritonita si atunci iti pui viata in pericol.
avem doar un singur apendice si poate fi doar o singura data scos.
Daca banuiesti ca ceva nu e in regula si iti amorteste piciorul si te doare burta trebuie sa mergi la urgente.

| Victoria18 a răspuns:

Da, trebuie neaparat operatie.
Principalul simptom al apendicitei este durerea abdominală. Această durere poate semăna cu o indigestie sau cu o mișcare a intestinelor ori o trecere de gaze;
Greturi insotite de varsaturi repetate;
Constipatie;
Durere de spate;
O febra usoara;
Diaree;
Stare de oboseala;
Senzatie de pierdere a energiei.