Întrebare recomandată | alexia6554 a întrebat:

Cum poti face fata caniculei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Eu fac dus de cel putin 2 ori pe zi + multa apa, peste 2 litri de apa

| Violleta2022 a răspuns:

Facand dusuri caldute, de cateva ori pe zi ca sa-ti scazi temperatuta corpului si sa te inviorezi.
Asta daca nu ai aer conditionat in casa.
Daca esti langa un mall mare, mergi acolo si plimba-te prin magazine, ca-i aer conditionat si iti va fi mai bine.
Daca esti la tara, pune furtunul cu apa in copac si baga-te sub el, sa-ti curga apa pe tine!

| GoldenZenith a răspuns:

Multa apa.
Fara sucuri, alcool, cafea.
Haine din fibre naturale.
Eviți sa iesi afara in miezul zilei, când practic te topești.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Folosește crema de protecție solară pentru zonele pielii expuse soarelui. Recomandat ar fi să ai și ceva pe cap, o șapcă sau pălărie. De asemenea nu uita să te hidratezi corespunzător. În Italia auzisem la cineva că portocalele sunt foarte bune ca să nu te deshidratezi transpirând. Eventual dacă e posibil, să eviți soarele amiezii. Razele ultraviolete sunt mai puternice în timpul verii între orele 10-16. De asemenea nu folosi culori închise care absorb căldura soarelui.

| ASMA14 a răspuns:

Bea multe lichide sa nu te deshidratezi. ceva rece...mergi la o piscina sau in locuri cu umbra pentru a te racori...

| Mrfear a răspuns:

Multe lichide in alimentatie, evita soarele puternic din intervalul orelor 11 - 15 si bineinteles porneste aerul conditonat, daca ai.

| Daria0123456789 a răspuns:

Te hidratezi, te odihnesti suficient, folosesti crema de protectie solara, ochelari de soare si ceva pentru cap, eviti alcoolul/tutunul/ mancarea grea/ excesul de sare, zahar si grasimi, consumi legume si fructe proaspete, optezi pentru hainele lejere din materiale naturale (bumbac, in, canepa, etc), nu te imbraci in culori inchise, nu te expui in orele de varf.

| tzuria79 a răspuns:

Aer conditionat, baie in mare, dus rece, bauturi reci. Astea.

| ExEquTeR123 a răspuns:

Te sinucizi.

| Hexcore a răspuns:

Mergi cu frigideru dupa tine

| Ihave100lei a răspuns:

Bei apa rece dusurile nu le faci cu apa fierbinte mananci inghetata big grin

| penciuiulian99 a răspuns:

Avand o sticla de apa dar foarte rece

| IonascuCosmin a răspuns:

1 bei putina apa din 15 in 15 minute
2 daca ai ventilator foloseste-l
3 nu te imbraca prea gros

| nicole7777777 a răspuns:

Daca esti fata am cateva sfaturi.
Fa dus in fiecare zi de cate pri vrei,dar nu cu apa in cada,un dus rapid.
Poarta rochii scurte,fuste,maieuri si tricouri si pantaloni scurti.
Daca ai parul lung,incearca sa il prinzi in coc sau in coada impletita sau in codite din acelea facute ca un fel de urechiuse. Daca il ai mediu,prinde l in coada si fa un coc, dar cu agrafa din aia mare, nu rulat in jurul elasticului. Daca ai parul scurt, incearca sa iti faci coada sau codite sau lasa l normal. Daca esti tunsa ca un baiat, imi pare rau...
Daca vrei poti sa te tunzi cam de 1 2 palme ca sa fie mai scurt si mai aerat, ma rog nu stiu cum sa spun

| Andu_Andutza_2000 a răspuns:

Te bagi in congelator

| AnonimaCurioasa123 a răspuns:

Hidratandu-te, mancand multe fructe si legume, facand dusuri caldute in fiecare seara. Cam atata stiu,