| KinoAndreea a întrebat:

Cum poti opri emotiile puternice insotite de intepaturi la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Practici un sport, te gândești la altceva sau mergi la consiliere psihologice.
În caz de ai nevoie, apelezi la psihiatru sau cardiolog. S ar putea să ai nevoie de niste beta blocante, anxiolitice sau antidepresive.
Orice are o rezolvare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incerci sa faci miscariusoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te care e cauza acestor emotii. Esti stresata? Anxioasa? Posibil ca ceea ce ai tu sa fie un atac de panica. Eu zic sa mergi la medic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e atac de panică, e diferență mare până acolo, vorbesc din experiență, am avut câteva, acum m-am mai liniștit de vreo 9 luni dar încă ma mai iau cele înțepături la inimă noaptea până să adorm când îmi mai aduc aminte de toate supărările. Oricum, în ritmul ăsta, dacă nu se liniștește și evident că nu știe încă ce e ăla un atac de panică să îl controleze din timp, s-ar putea să ajungă și acolo. Și odată ce ai avut primul atac de panică, greu mai scapi de sentimentul ăla, de paranoia aia de moarte... Ideea e să te liniștești singur/ă și să conștientizezi că nu este decât frică de necunoscut, nu știi ce se întâmplă pur și simplu, rezultată din stress, anxietate și o viață de care nu corespunde cu ceea ce ai vrea să fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoga, mediatie cu respiratie adâncã(deep breatching meditation), sport, mers la salã, cardio, aer curat.
Si care are efect 100% bioenergia, exercitii bioenergetice(bioenergetics workout) gasesti destule pe internet, cel mai bun mod de a trata blocajele emotionale.

| LordFlacko a răspuns:

Inchizi ochii si incepi sa te focusezi pe respiratia ta, inspiri si expiri pe gura, doar fii atenta la aerul care intra si iese din plamanii tai, nu te mai gandi la nimic altceva.

| Tudor01 a răspuns:

Mers la doctor daca ai înțepături in piept.