| codrutapentelescu a întrebat:

Cum poti sa scoti dopul de ceara din urechi? Care sunt simptomele dopurilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu folosi Audispray daca ai dureri la ureche.Este o otita.Nu se foloseste in asemenea cazuri.Mergi la un ORL-ist. Daca nu te doare iti face spalatura auriculara.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mergi la medicul de familie si iti face spalaturi in urecge, nu doare, nu dureaza mult si dupa aceea esti ca nou

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine il scoate un medic, toate prostiile din comert sunt niste tzepe iti spun din propria experienta.

Cand ai un dop de ceara destul de mare vei avea mereu urechea infundata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un spray special la farmacie... audy spray

| patricia1999 a răspuns:

Buna!

" Semnele si simptomele urechii blocate de cerumen sunt:
- durerea de urechi;
- ureche infundata;
- zgomot in urechi (tinitus);
- scaderea auzului la urechea afectata.

Medicul ORL-ist va elimina excesul de ceara cu ajutorul unui instrument de mici dimensiuni, curbat, numit chiureta sau prin utilizarea unui mic aspirator, in timp ce analizeaza urechea pacientului. Specialistul va spala ceara folosind o seringa de cauciuc care are la unul dintre capete o para in care se afla apa calda.

In cazul in care acumularea de ceara din urechi este o problema recurenta medicul poate recomanda folosirea unor solutii medicamentoase pentru eliminarea cerumenului, cum ar fi peroxid de carbamida (sub forma de picaturi) timp de 4-8 saptamani, ca masura preventiva. Intrucat aceste picaturi pot irita pielea delicata a canalului urechii si timpanul se recomanda utilizarea cu moderatie si doar in urma sfatului medical. "

http://www.sfatulmedicului.ro/......rechi_7977

O seara placuta.

| Suiram06 a răspuns:

Cu un tirbuşon

| ilie98 a răspuns:

Ar putea sa te ajute Apa oxigenata...care are menirea sa inmoaie dopul(care banuesc ca il ai de mult timp si este suficient de mare ca sa nu mai iasa singur!).
Dupa ce administrezi apa oxigenata cate 4-5 picaturi din 2 in 2 ore. Mergi la un cab. ORL pentru spalaturi auriculare.
Nu incerca sa undepartezi dopul cu betisoare sau agrafe...o sa impingi dopul mai profund si o sa ai dureri!

| Costel_Belala_1976 a răspuns:

Incearca sa mergi la doctor.Mie mi-a scos un dop cu o seringa cat de cat mare si a pus un fel de apa calda la care am asteptat un pic si s-a scos din ureche! succes.

| RipperBlack a răspuns:

Incearca cu acel sprai pentru urechi. audispay sau ceva de genul. Intreaba farmacistul de spraiul pentru urechi.

Sa stii ca dopul se formeaza de la curatarul cu betisoare, acestea imping ceara din ureche spre timpan si cu timpul formeaza un dop.

Am un prieten care a scapat de dopul din urechi cu acest sprai, sper sa te ajute si pe tine.

Funda te rog.