| YourGirl93 a întrebat:

Cum poti scapa de o sarcina nedorita in afara de avort? Poti provoca avortul spontan in vreun fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă vrei să mori, nu ai decât să-l provoci!
Mergi la un cabinet de specialitate, sub anestezie, și scapi.
Avortul este eliminarea fătului de către organims, nu-l recunoaște, iar chiuretajul este întreruperea de sarcină la cerere.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Sigur ca poti, risti insa sa faci o septicemie si sa ramai fara uter.

Alte răspunsuri
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Stai potol! mergi la un doctor specialist care te va scapa de sarcina nedorita (fara riscuri)daca chiar iti doresti asta. Asta e cea mai buna solutie, si alta data protejaza-te(ca, slava Domnului sunt atatea metode de contraceptie pe lumea asta ) caci e mare pacat sa omori un suflet fara vina si e mai bine si pentru tine ca nu mai stai sa faci avorturi! Ai grija de tine si renunta la ideea aia cu avortul spontan!

| stejara2 a răspuns:

Chiar si cu avort spontan, tot va trebui sa faci apoi chiuretaj, dar exista riscul sa ai hemoragie puternica si septicimie, si poti muri. De ce sa nu mergi tu de la inceput la un medic specialist si sa faci chiuretaj linistita, fara stresul ca poti muri? Acolo vei fi ingrijita si sfatuita atent pentru viitor, si inca ceva, din atatea metode contraceptive nu ai putut folosi chiar nimic.

| MikyMi a răspuns:

Sa nu faci vreo prostie.
Daca vorbesti si te sfatuiesti cu cine trebuie, viata ta va fi frumoasa.
Nu-ti omori puiul din pantece... o sa fii mult mai fericita daca il accepti. Daca Doamne Doamne a vrut ca u sa fii mamica inseamna ca asa e cel mai bine. Daca scapi de ingeras nu ai scapat de probleme, ai dat de mari probleme.
Mult curaj...tu decizi daca vrei sa fii mamica unui prunc viu sau mamica unui prunc din ceruri.

| aLiaLi a răspuns:

Nici sa nu te gandesti la avortul spontan, implica mult mai multe riscuri decat beneficii...in ce luna sau ce saptamana esti?

| persseuss a răspuns:

E pacat, poti sa te si nenorocesti asa, mai bine ia ti inima in dinti si du te la un medic si fa un avort

| janynefeaver a răspuns:

Intrebarea mea pentru tine este: Din atatea feluri de protectie, chiar nu ai putut sa folosesti niciunul incat sa nu ramai gravida? Atunci cand ai avut o relatie sexuala, nu te-ai gandit la consecinte? Si mai ales, cum mai poti trai stiind ca ti-ai ucis copilul din pantec, sange din sangele tau? Stiu ca sunt dura, dar sunt total impotriva avorturilor. Sunt atatea pastile anticonceptionale, prezervative, sterilete, aveti de unde alege, si totusi, voi alegeti avorturile. Sa faci avort este cel mai mare pacat pe care il poate face o femeie. Eu iau de ani de zile anticonceptionale si nu am ramas gravida atat timp. Le-am intrerupt doar atunci cand am vrut sa raman insarcinata, dar dupa nastere am continuat sa le iau. Fetelor, mai ganditi si cu capul, nu doar cu corpul.

| YourGirl93 explică:

Nu am ramas, ...intrebam doar asalaughing) credeti ca sunt atat de inconstienta? vroiam doar sa stiu daca exista vreo metoda.

| stejara2 a răspuns (pentru YourGirl93):

Nici prin cap sa nu iti treaca, nu e de joaca, dar paza buna trece primejdia rea.

| AxelBv a răspuns:

Avortul spontan e tot avort. E ca si cum nu ai vrea sa mergi la stomatolog pentru o extractie, dar rogi un prieten sa te pocneasca cu ranga sa iti scoata o masea.
Ia gandeste-te care din variantele de mai sus provoaca mai multe probleme fizice!

| nustiunustiu a răspuns:

Se poate dar este riscant.

| poateEU a răspuns:

Da se poate, cu o sperietura foarte mare, dar nu o sperietura normala, o sperietura de genu ca nu mai sti ca ai de trait inca 5 sec.
am avut o cunostinta, care a facut un accident, era gravida, ea nu a murit, dar bebelusul camm...da