| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti scapa de smegma? Ma spal zilnic in zona intima, dar se pare ca mi s-a "dezvoltat" smegma intr-un loc mai greu accesibil al penisului, unde nu obisnuiam sa ma spal.

PS: Sunt necircumcis

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| jj7700 a răspuns:

Decalotezi complet (sa se vada tot capul, inclusiv marginea luni) la fiecare spalare, te speli zilnic cu apa calda si sapun, iar cand te stergi dupa, ai grija sa nu lasi umed sub cap - decalotezi iar, stergi usor cu prosopul si o lasi sa se usuce 1-2 minute inainte sa iti tragi chilotii pe tine. La fiecare urinare decalotezi si daca ai ocazia, iti stergi capul penisului cu un pic de hartie igineica sa nu ramana urina pe el. In rest, lenjerie de bumbac si dus dupa sport obligatoriu. Daca tot ai smegma si dupa, ori nu te speli bine, ori ai ceva probleme dermatologice si iti recomand un consult.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sapunul poate sa faca si rau omorand microbi buni si lasand pe cei rai sa se inmultulmeasca, mare grija

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Multumesc, o sa ma documentez.

| Rd79 a răspuns:

Ce loc greu accesibil e ala?

| sdws77 a răspuns (pentru Rd79):

Practic, granita capului penisului.

Oricum, am tras preputul pana la capat si am reusit sa indepartez toata smegma, cu sapun.

De acum stiu cum sa ma spal corect.

| Rd79 a răspuns (pentru sdws77):

Pai cam acolo se formeaza smegma...

| sdws77 a răspuns:

Sunt virgin, nu sunt activ sexual.