| Henrypericolpublic a întrebat:

Cum poti scapa de ticul de a imi pocni coatele si degetele?
Este nociv acest obicei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Efecte negative daca la fiecare minut îți trosnești, daca o faci rar, doar când simți o presiune in oase, atunci o poți face
https://www.romedic.ro/trosnirea-degetelor

| Ineys a răspuns:

O mare prostie. Sunt doar niste bule de azot care se sparg in lichidul sinovial, atat. Lichidul ala e acolo ca sa reduca frecarea dintre oasele de la incheieturi. Daca te face sa te simti bine keep doing it. S-au facut studii pe treaba asta si nu a patit nimeni nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Da, o sa ai mari probleme cu articulatiile la maini si coate incat la bataranete nu vei fi in stare sa ridici nici macar sacosa cu mancare cand iesi de la magazin din cauza durerii. Totul apare in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, scapa de el.
Mie îmi spuse medicul de familie, când m-a văzut că-mi pocnesc degetele, că dacă nu vreau ca la bătrânețe să-mi tremure mâinile să nu le mai pocnesc. De atunci, am încercat să n-o mai fac. Deși uneori, dar foarte rar, mai practicam acest prost obicei, m-am lăsat de el.
De obiceiurile rele trebuie să scăpăm!